Son yıllarda toplumun her kesimini (kadınlar, siyahlar vb) yeterince temsil etmemesi sebebiyle eleştirilen Oscar Akademisi, bu kez kadınların ve etnik grupların sayısının artırıldığı 819 sanatçıyı kuruma davet etti. O isimler arasında Türkiye’den Zeynep Atakan da yer alıyor.

Zeynep Atakan Oscar

Oscar Akademisi, 2016 yılında A2020 girişimi ile bir dizi değişikliğe gidileceğini açıklamıştı. Akademi, A2020 girişiminin bir parçası olarak bu yıl itibariyle kadın ve az temsil edilen etnik/ırksal topluluklardan olan üye sayısını en az iki katına çıkarmaya söz vermişti. Öyle ki, 2015’te sayısı bin 446 olan kadın üye sayısı, 2020’ye gelindiğinde 3 bin 179‘a yükseldi. Aynı zaman aralığında az temsil edilen etnik/ırksal toplulukların üye sayısı ise 554‘ten bin 787‘ye yükseldi.

Bu girişimin ardından en son geçtiğimiz günlerde yapılan bir toplantıda da farklı grupların temsil düzeyini artırmak için Aperture 2025 girişiminin başlatılacağı duyurulmuştu. Bu girişim kapsamında Akademi’deki kapsayıcılığı artırmak için yönetim, üyelik ve iş yeri kültürü adına yapılacak düzenlemelerin ana hatları belirlenmişti. Aperture 2025‘e göre, filmlerin değerlendirmeye alınırken hangi kıstaslara göre hareket edileceği konusunda -ırk, cinsiyet eşitliği gibi faktörleri göz önünde bulundurarak- yeni kriterlerin oluşturulmasına karar verilmişti.

Tüm bu kararların ve yeniliklerin ardından Oscar Akademisi bu kez 819 yeni üyeyi kuruma davet etti. Davet edilen 819 sinema emekçisinin teklifi kabul ettiği takdirde; Oscar üyelerinin %45‘i kadın ve %36‘sı az temsil edilen etnik/ırksal topluluklardan oluşacak. Bu konuda ilerleme kaydetmeye devam ettiklerini belirten Akademi CEO’su David Hudson ise yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Önümüzdeki yolun uzun olduğunu kabul ediyoruz. Üyeliğimizde, programlarımızda, yeni müzemizde ve ödüllerde çevremizdeki dünyayı yansıtan Akademi’yi sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz.

Türkiye’den Zeynep Atakan Davet Edildi

Oscar Akademisi’nin bu girişimleri doğrultusunda Türkiye’den davet edilen isim ise başarılı yapımcı Zeynep Atakan oldu. Atakan, daha önce Nuri Bilge Ceylan‘ın “Ahlat Ağacı”, “Kış Uykusu”, “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmlerinin yapımcılığını üstlenmiş; ancak sonra Ceylan ile yolları ayrılmıştı.

Atakan’ın yanı sıra Oscar’a davet edilen diğer isimler arasında en son Joker filminde “Sophie Dumond” karakterine hayat veren oyuncu Zazie Beetz, bu yıl Oscar’da tam 4 ödül alan Parasite filmindeki “Ki-woo” karakterini canlandıran oyuncu Choi Woo‑shik, Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi filmindeki Héloïse‘i canlandıran oyuncu Adèle Haenel bulunuyor.

Ayrıca sadece yönetmen, yapımcı, oyuncu kategorisinde değil makyaj, sinematografi, kostüm tasarımı gibi branşlardan da bazı isimler Oscar Akademi’sine davet edildi. Diğer davetli isimlerin yer aldığı 819 kişilik tam listeyi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.