Haberler

Yeşilcam Oyuncusu Hakan Balamir Hayatını Kaybetti

KOAH hastalığıyla mücadele eden yeşilcam oyuncusu Hakan Balamir, tedavi gördüğü hastanede 72 yaşında hayatını kaybetti.

1972 yılında Bir Aşk Bin Ölüm adlı film ile  oyunculuğa adım atan Hakan Balamir, 1974 yılında Yunus Emre’yi canlandırdığı rolüyle 11. Antalya Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmış ve daha sonra Türkan Şoray‘la başrolünü paylaştığı Mahpus filmiyle ismini geniş kitlelere duyurmuştu.

Birçok önemli projede yer alan Hakan Balamir, 1975 yılında Yaşar Kemal‘in aynı adlı romanından uyarlanan yönetmenliği Memduh Ün’ün üstlendiği Ağrı Dağı Efsanesi filminde  Fatma Girik ve Hayati Hamzaoğlu ile  başrolü paylaştı.

Oyunculuk hayatı boyunca daha çok toplumcu gerçekçi filmlerde  yer alan Balamir,  1985 yılında ‘Hakan Film şirketi’ni  kurup yapımcılığa başladı. Yapımcılığını kendisinin yaptığı ve yönetmenliğini Sinan Çetin’in üstlendiği 14 Numara filminde canlandırdığı Arap karakteri ile ikinci kez 22.Antalya Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Hakan Balamir’in naaşı perşembe günü kaldırılacak.

Gamze Güner
1994'ün karlı bir kış günü dünyaya geldi. Liseye gidene kadar kendini bilmez bir haylaz olarak yaşadı. Lise yıllarında edebiyata olan ilgisiyle beraber sinemaya olan ilgisi de katlanarak arttı. Lise yıllarında çok istediği gazetecilik mesleği üzerine 4 sene lisans yaptı. Fakat bildiği doğrulardan vazgeçmemek adına gazetelerde çalışmamaya karar verdi. Fotoğraf çekmek, sinema üzerine okumak ve yazmak ise en büyük tutkuları arasında.

1 Yorum

  1. en çok izlediğim film ağrı dağı efsanesi fatma girik hayati hamzaoğlu hakan balamir gibi usta oyuncuları asla unutulmaz adları gibi efsaneler benim için yerleri doldurulmaz hiç bir zaman

Yorum yaz