Yeryüzündesin. Bunun Bir Tedavisi Yok. (2016)

Varolmak, kimi zaman çaresiz bir mecburiyet, kimi zaman tercihlerin ağır bir bedeli olarak çöker omuza. Yok olmanın, belki hiç olmamanın dayanılmaz hafifliğine sığınmak ister insan. Huzursuzluk ve iç sıkıntısı öyle bir raddeye ulaşır ki derman arayışıyla en yakın bildiklerine sarılır o zaman. Ancak karşısına çıkan duvarın hükmü serttir, acıdır, gerçektir: “Yeryüzündesin. Bunun bir tedavisi yok.”

Levent, sevgilisine tecavüz eden adamları öldürmesinin bedelini on beş yıllık esaretle ödemesinin ardından yeryüzüne geri döner. Eşi ve çocuğuyla birlikte yaşayan kardeşi Selma’nın kapısı, gidebileceği tek yerdir. Ne var ki geçmişinin izi, geleceğinin atacağı adımları önceden bellemiştir; Selma’nın eşi tarafından istenmez ve şiddetle dışlanır. Öte yandan iki kardeşin babalarına Alzheimer teşhisi konmuştur ve bir sabah parka gideceğini söyleyip bir daha dönmeyen adamdan iki aydır haber alınamamaktadır. Hapisten çıktıktan sonra geçmişinin dokusunu oluşturan insanların tamamen değişmiş olduğunu, hatta bu yeni hayatta kendisine hiçbir zaman yer açılmadığını gören Levent için varolmanın bir değeri kalmamıştır artık. Bu sırada Selma’nın telefonu, sarsıcı bir gerçeği doğrulamak üzere adli tıbba çağırır genç kadını. Polis, babalarının eşkaline uygun bir ceset bulmuştur ve teşhis edilmesi gerekmektedir. Peki morg sedyesinde yatan, yalnız bir ceset midir, yoksa Levent’in yitirdiği hayat, Selma’nın eşi ve kardeşi arasında sıkışıp kalan çaresizliği, yoksa yeryüzünün yükü müdür?

Yarım Kalan Mucize, Gökten Üç Elma Düştü gibi yapımlarda yönetmen yardımcılığından uygulayıcı yapımcılığa ve başrol oyunculuğuna kadar çeşitli görevlerde yer alan Umut Beşkırma Yeryüzündesin. Bunun Bir Tedavisi Yok. ile hem senaristlik kalemini eline almış hem de yönetmen koltuğuna oturmuştur. Antalya Altın Portakal, 17. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, 4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali gibi festivallerde gösterimi yapılan film, başta Ulusal Kurmaca’da En İyi İkinci Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni olmak üzere çeşitli alanlarda ödül getirerek başarılı bir çıkış olmuştur.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Umut Beşkırma
Oyuncular: Ahmet Kaynak, İpek Türktan, Cemil Büyükdöğerli

Yazar Hakkında

Rabia Elif Özcan

1995 yılının temmuz ayında, Konya’da doğdu. Bir elinde kalem, bir elinde kitap; okuyarak ve yazarak büyüdü. Ömrüne kelimelerden bir yol çizmek üzere 2014’te Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne başladı. Yürürken, yerken, yaşarken okudu; kelimeleri nefes gibi tüketti, bir bir içindeki mürekkebe doldurdu. Ve gün geldi, bir film şeridinin üzerinde, mürekkep akmaya başladı.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.