Yönetmen Benedikt Erlingsson imzalı Women At War (2018), bir koro şefi ve eko-aktivist olan Halla’nın İzlanda’daki alüminyum tesislerine karşı başlattığı bireysel mücadeleyi konu alır. “Dağların Kadını” takma adını kullanan Halla, küresel bir sorun olan ekolojik yıkımı, kuzeyli mizah anlayışını da kullanarak kendine has yöntemlerle çözmeye çalışır. Hükümetin medya üzerinden yürüttüğü itibarsızlaştırma politikasına ve son teknoloji gözetleme araçlarına rağmen aykırı eylemlerini sürdürmeye devam eder. Ülkesinde tehlikeli bir anarşist olarak anılan Halla’nın evlat edinme isteğinin kabul edilmesi ile annelik rolü ve eylemci yönü arasında başka bir savaş daha başlar.

Macera dolu bir kahramanlık hikâyesi olan Women At War, gösterime girdiği yıl Nordic Council Film Ödülü’nün ve Avrupa Parlamentosu Lux Özel Ödülü’nün de sahibi olmuştur.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Benedikt Erlingsson
Oyuncular: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Juan Camillo Roman Estrada
Mehmet Neşet Turgut
1982 İzmir doğumlu. İlk elektiriği televizyondan aldıktan sonra 6 yaşından itibaren sinemaya gitmeye başladı. Büyük bir aşkla film izleyerek büyüdü. Dokuz Eylül Üniversitesini bitirdi; öğretmen olarak atandı. Fotoğrafçılık ve sinema üzerine akademik düzeyde eğitim aldı. Profesyonel olarak fotoğrafçılıkla uğraştı. 2016 yılından beri sinema ile ilgili yazılar yazmakta ve film okumaları yapmaktadır.

Yorum yaz