Haberler

“Ustasız Usta” Lütfi Akad İstanbul Modern Sinema’da

İstanbul Modern Sinema, ilk kez bu yıl hayata geçirilecek yeni bir proje başlatıyor. “Türkiye Sinemasında Ustalar” isimli projenin ilk konuğu ise usta yönetmen Lütfi Akad.

omerlutfiakad1Proje, Türk sinemasının kurucu yönetmenlerine ithaf edilmiş. Sinema tarihinde “Ustasız Usta” olarak anılan Lütfi Akad da “Sinemacılar Dönemi” olarak bilinen dönemin öncülerinden olarak ilk sırayı almış.
Bu yıl ayrıca Akad’ın 100. doğum yılını kutluyoruz. “Türkiye Sinemasında Ustalar: Lütfi Akad” sergisine paralel olarak bir film programını da projeye dahil eden İstanbul Modern, yönetmenin arşivinden 10 filmlik bir seçkinin gösterimini de yapacak.
Akad’ın ilk filmi Vurun Kahpeye (1949), Hudutların Kanunu (1966), Vesikalı Yarim (1969), “Göç Üçlemesi” olarak anılan Gelin (1973), Düğün (1973), Diyet (1974) ve Akad’ın son kez yönetmen koltuğunda oturduğu, İstanbul’u farklı yanlarıyla ele alan ve uzun zamandır kayıp belgeseli Dört Mevsim İstanbul seçkide yer alan filmlerden.
19-29 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Modern’de ziyaret edilebilecek projenin danışmanlığında Burçak Evren, küratörlüğünde ise Müge Turan var.

Gözde Bertuğ
İstanbul’da doğdu, orda büyüdü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalıştı, çalışıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarda gönüllü olarak çalıştı, çalışıyor. Haritalar, notalar, sosyal sorumluluk projeleri, yeni yerler ve yepyeni yüzler en sevdiği şeyler. Sinemaya da bayılıyor, o yüzden burada.

Yorum yaz