Yönetmen Andaç Haznedaroğlu’nun ikinci sinema filmi olan Misafir, Suriye’deki savaştan kaçan sekiz yaşındaki Lena ile komşusu Meryem’in hikayesini anlatıyor. Lena, ailesi ile birlikte Halep’te yaşamaktadır. Bir akşam evlerini boşaltmaya dahi fırsat bulamadan başlarına bomba yağar; bombalardan yalnızca Lena ve henüz bebek olan kardeşi kurtulur. Komşuları Meryem ise ailesindeki herkesi kaybetmiştir. Türkiye’ye uzanan zorlu yolculukta Meryem, bu iki küçük çocuğu himayesi altına alır.

Yol boyunca, IŞİD militanı olduğunu tahmin ettiğimiz kişilerin ellerinden kurtulmaya çalışan ve bunu başaran Meryem, sahip olduğu tüm parayı kaybettikten sonra sefil bir halde Istanbul’a varır. Istanbul’da bir tanıdıklarının yanına sığınan Meryem ve iki küçük çocuğu burada da çaresizlikle beklemektedir. Ev demeye bin şahit isteyen ufacık bir delikte onlarca insan kalmaktadır ve kirayı ödeyemedikleri için çok geçmeden evden atılırlar. Bu kez sokakta verdikleri hayat mücadelesinde Lena ve Meryem bir talihsizlik sonucu birbirlerini kaybederler. Meryem ayrı kaldıkları süre zarfınca her yerde Lena’yı arasa da Lena artık yola küçük kardeşi ile birlikte devam etmek zorundadır ve ne yapıp edip Halep’e yeniden dönmenin yollarını aramaktadır.

Lena, pek çok Suriye’li küçük çocuğun yakalayamadığı şansı yakalamış ve iyi insanlarla karşılaşmıştır. Halepli bir arkadaşının evine sığınan Lena, Meryem’i özlediğini fark ettiğinde, onu son kez gördüğü parka giderek Meryem’i bulur. Kahramanlarımız artık yeniden beraberdir. Bundan sonraki hedefleri Almanya’ya ulaşıp, Lena’nın dayısını bulmaktır. Binlerce mülteciyi yutan Ege denizi, birbirlerinden başka kimsesi kalmayan bu üç kişinin karşı kıyıya geçmesine izin verecek midir?

Festival seyircisinin büyük beğenisini kazanan filmin oyuncu kadrosunda; Saba Mubarak, Rawan Iskeif, Homam Hout, Şebnem Dönmez ve Yeşim Ceren Bozoğlu bulunuyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.