Tom of Finland (2017)

II. Dünya Savaşı’nda askerliğini tamamladıktan sonra ülkesine dönen Touko Laaksonen ikili bir hayat yaşamaktadır; çünkü o yıllarda Finlandiya’da eş cinsel olmak suçtur. Cinsel kimliğinden dolayı akıl hastası olarak görülmemek ya da hapse atılmamak için gündüz ayrı, gece ayrı bir hayat yaşayan Laaksonen, aynı zamanda çizim yapan çok yetenekli bir sanatçıdır.

Çizimleri, Amerikalı bir yayıncı tarafından keşfedildikten ve kendisi tarafından Amerika’ya davet edildikten sonra Laaksonen bunu ülkesindeki baskılardan kaçmak için bir fırsat olarak görür ve Amerika’ya gidip burada yaptığı birbirinden başarılı homoerotik çizimlerle ünlenir ve adeta Los Angeles’taki eş cinsel camiasında bir ikon haline gelir.

Finlandiyalı yönetmen Dome Karukoski tarafından yönetilen ve ünlü sanatçı Touko Laaksonen’in renkli hayatını anlatan Tom of Finland’ın başrollerinde Pekka Strang (Touko), Jakob Oftebro (Jack) ve (Kaija) gibi oyuncular yer alıyor. Prömiyeri 2017’de Gothenburg Film Festivali’nde yapılan film aynı zamanda Finlandiya’nın 90. Akademi Ödülleri’nde “Yabancı Dilde En İyi Film” aday adayıydı.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Dome Karukoski
Oyuncular: Jakob Oftebro, Jessica Grabowsky, Lauri Tilkanen

Yazar Hakkında

Deniz Canol

1989 yılının Nisan ayında doğdu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi’nde iktisat üzerine tamamladı. Sonrasında kurumsal iş hayatına dahil olduysa da bunun kendisine göre olmadığını çok geç olmadan anladı. Onun için sinema ve edebiyatın hep ayrı bir yeri olmuştur. Kendine ait bir dili olan her türlü esere gözü kulağı açıktır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.