Yönetmen Richard Garriott; NASA’nın desteğiyle, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) Tesla CEO’su Elon Musk ile birlikte film çekmeye hazırlanan Tom Cruise’u bekleyen 3 büyük zorluğu açıkladı: “Her bir kareyi çekmek çok daha pahalı olacak, mikro yerçekimi içinde hareketler yavaş olacak ve ses açısında tam bir kabus yaşanacak.”

Hollywood yıldızı Tom Cruise ile Tesla CEO’su Elon Musk ve Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) işbirliğiyle uzayda çekilecek ilk filmin yankıları devam ediyor. Kısa film Apogee of Fear ile uzayda çekim yapma denemesi yapan yönetmen Richard Garriott, Tom Cruise’u bekleyen zorlukları sıraladı.

Tom Cruise’u Bekleyen 3 Zorluk

Filmin pahalı ve zorlu olacağı, ses kaydının zorluğu, hareketlerin yavaş olması gibi sorunların Tom Cruise‘u beklediği dile getirildi.

Zorlukların Sebebi Açıklandı

2008 yapımı Apogee of Fear’ın prodüksiyonu esnasında iki hafta süren ziyareti için 30 milyon dolar harcayan Richard Garriott “Sadece ekibin orada geçirdiği her an daha pahalı değil, ayrıca her bir planı çekmek çok daha zor. Uzaydayken sette değişiklikler yapmak burada olduğu kadar kolay değil” dedi. Buna göre; Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) uçmak için alınacak bilet bile tek başına milyonlar değerinde. Dolayısıyla bir filmin oyuncu kadrosunu ve teknik ekibini oraya götürmek son derece pahalı olacak dedi.

Ses sorununun olacağı da dile getirilirken hava akımını sağlamak adına ISS’e her taraftan bağlı olan gürültülü fanlar mevcut. Bu da ses kaydı açısından işleri zorlaştırıyor. Tom Cruise, ismi henüz belirsiz filmi uzayda çekmeye başladığında sesin nasıl halledileceği meselesi yapım açısından ciddi bir sorun olacağı da belirtildi.

Richard Garriott’ın kısa filminin yapımında öne çıkardığı bir başka yönüyse ISS’te hareketlerin yavaş olduğu. GarriottUluslararası Uzay İstasyonu’nda eğer bulunduğunuz zeminden ayrılıp başka bir zemindeki bir şeye ulaşmak için ayak parmaklarınızla kendinizi ittirirseniz, o kadar güçlü bir itki yaratırsınız ki kafanızı diğer taraftaki yüzeye sert şekilde çarparsınız. Uzay istasyonundaki her şey genelde duvara küçük bir parça cırtcırtla tutturulmuş oluyor. Bu da hareket ettikçe arkanızda bir enkaz bırakmanız anlamına geliyor” diyerek sözlerine devam etti.

Filme dair şu an yönetmen koltuğunda Tom Cruise ile Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow) filminde birlikte çalışan Doug Liman’ın oturacağı bilinirken diğer detaylar gizemini koruyor.

HAVVA GÜL

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.