Togo (2019)

“Bir varmış bir yokmuş. Zamanın birinde hiçbir şeyden korkmayan cesur bir adam ve kendisine sadık ve aynı cesurluğa sahip bir köpek yaşarmış.”

İnsanoğlu, geçmişten günümüze var olan olayları kulaktan kulağa aktararak iyi bir hikâye anlatıcısı olmuş, olmaya da devam etmektedir. Konusu yaşanmış bir olaya dayanan Togo (2019) da onun ne kadar iyi bir hikâyeci olduğunu kanıtlar nitelikte bir film. Kasabayı etkisi altına alan salgının tedavi edilmesi için zorlu bir yolculuğa çıkan bir adam ve liderlik için mücadele eden Togo’nun hikâyesini konu edinir.

Ölümcül bir salgın, Alaska’nın Nome kasabasını etkisi altına almıştır. Burada yaşayan halk ve çocukları ölümden kurtarmak için tek tedavi yolu olan antitoksin serumunun 600 mil ötedeki bir başka kasabadan getirilmesi gerekir. Ancak gerçek hayatta olduğu gibi bu hikâyenin içerisinde de bir şeyleri başarmak için aşılması gereken engeller vardır. Bu engeller, -70 dereceye varan soğuk hava koşulları ve kar fırtınasıdır. Kasaba halkı, bu görev için köpek eğitmeni olan Leonhard Seppala’dan yardım ister. Yardım etmeyi kabul eden Leonhard Seppala, cılız görünümlü, yaşlı bir Sibirya kurdu olan dostu Togo önderliğinde köpekleriyle birlikte yola koyulur. Serumun bulunduğu kasabaya adım adım yaklaşan Seppala ve Togo da yolculukları sırasında bu gibi engellerle karşılaşacak ve büyük bir ölüm kalım mücadelesi verecektir.

Hayvan ve insan arasındaki iletişimi merkeze alan Walt Disney yapımı Togo, müthiş sinematografisi ve kesişen iki farklı hikâye ile bizi görsel bir şölen eşliğinde samimi bir filme davet ediyor. Filmin aynı zamanda görüntü yönetmenliğini de yapan Ericson Core, ardında 1 saat 53 dakikalık unutulmayacak bir yapım bırakıyor.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Ericson Core
Oyuncular: Willem Dafoe, Julianne Nicholson, Christopher Heyerdahl

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.