Geçtiğimiz yıl izlediğimiz The VVitch: A New-England Folktale‘in senarist ve yönetmeni Robert Eggers, merakla beklenen ikinci filminin 1922 yapımı korku klasiği Nosferatu‘nun yeniden çevrimi olacağını açıkladı.

sp_nosferatu

1922 yılında F.W.Murnau tarafından yönetilen Nosferatu, eine Symponie des Grauens hem korku sinemasının hem de Alman dışavurumculuğunun temel taşlarından kabul edilir. Tüm bunların yanında bu başyapıt, henüz ilk filmini çekmiş çiçeği burnunda yönetmen Robert Eggers‘ın da hayatında oldukça önemli bir yer tutuyormuş. Çocukluğundan beri filmin büyük bir hayranı olan Eggers aynı zamanda 17 yaşında Nosferatu‘nun oyununu da sahneye koymuş. Yönettiği oyunun filmin kendisinden bile fazla dışavurumcu olduğunu söyleyen yönetmen oyununu daha çok başka bir Alman dışavurumculuğu örneği olan Cabinet of Dr Caligari‘ye benzetti.

robert-eggers

Nosferatu gibi bir başyapıtı özellikle de kariyerinin bu kadar başında çekmeyi daha önce planlamamış olan Eggers: “Benim için çok şaşırtıcı oldu. Benim yerimde bir yönetmenin Nosferatu‘yu çekecek olmasını çirkin, egoistçe ve rahatsız edici buluyorum. Gerçekten bir süre daha beklemeyi planlıyordum ancak kader bunu gerektirdi” sözleriyle remake hakkındaki hislerini belirtti.

The Witch

The Witch

Yönetmenliğe geçiş yapmadan önce yapım tasarımı yapan Eggers, bu alandaki yetkinliğini ilk filminde çok gerçekçi bir 1630 Amerika’sı ile göstermişti. Nosferatu‘yu yeniden çekerken de en çok önem vereceği konulardan birinin, filmin geçeceği 1830’ların Almanya’sını en gerçekçi şekilde yaratmak olduğunu belirtti. Genç yönetmen aynı zamanda çekeceği remakein, karakterin geçmişine odaklanabileceğinin de sinyallerini verdi.

 

Yazar Hakkında

İlkyaz Altuğ

1994 Kasımında Ankara'da doğup büyüdü. 2012'de Gazi Anadolu Lisesi'ni bitirip Bilkent Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği okumaya başladı. 2016 Haziranında mezun olmasından bu yana iş başvurusu yapmamak için diretiyor ve bu zamanını, kendini sinemaya, tiyatroya, edebiyata adayarak değerlendiriyor. Arada amatör fotoğraf da çekiyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.