Taika Waititi, Roald Dahl’ın sevilen eseri Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nı kendine has alaycı yorumuyla yeniden beyaz perdeye uyarlıyor.   

Image result for charlie and the chocolate factory book illustrations

Son dönemde epeyce yoğun olan Oscarlı yönetmen yeni projesi için kolları sıvadı. Taika Waititi, İngiliz yazar Roald Dahl‘ın eserlerini Netflix iş birliği ile beyaz perdeye uyarlayacak. Taika Waititi filmlerin hem senaryosunu yazacak hem de yönetmenliğini üstlenecek. Waititi ilk olarak Roald Dahl‘ın belki de en bilinen eseri Charlie’nin Çikolata Fabrikası‘nı yeni bir yorumla beyaz perdeye taşıyacak. Animasyon uyarlamalar şeklinde ilerleyecek filmlerin bir seri olması planlanıyor. Taika Waititi ve Roald Dahl‘ın yarattığı dünyalar ise benzerlik gösteriyor. Hem Waititi hem de Dahl yetişkinlerin çarpık dünyalarını çocuksu ve bir hayli nüktedan bir bakışla eleştiriyor. Netflix daha sonra Matilda, The BFG, The Twits‘i de animasyon olarak izleyici ile buluşturacak.

Son dönemde adından sıkça söz ettiren Taika Waitti, Jojo Rabbit ile En İyi Uyarlama Senaryo ödülüne layık görülmüştü. Waititi,  Next Goal Wins‘in çekimlerini ise yakın zamanda bitirdi.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.