!f haberler!f İstanbul

Sundance’in Yıldızı One Chıld Natıon !f’te

Çin’in karanlık yüzünü anlatan belgesel One Child Nation, !f İstanbul Bağımsız Fimler Festivali’nde izleyiciyle buluşuyor.

One Child Nation, Çin’in 2015 yılına kadar devam eden “Tek Çocuk” politikasının etkilerini çarpıcı bir şekilde aktarıyor. Bu politikaya göre aileler tek çocuk yapmak zorunda. Daha fazla çocuğu olan ailelerin bebekleri ellerinden alınıyor ve bu da çocuk ölümlerine ve insan kaçakçılığına sebebiyet veriyor. Bu kaosun içinde doğan Nanfu WangOne Child Nation belgeseliyle politikanın uzun yıllar devam eden travmatik etkilerini sorguluyor.

Bu çarpıcı belgesel bu yıl Sundance Film Festivali‘nde övgülerle bahsedilerek, festivalde En İyi Belgesel Ödülü‘nün sahibi oldu aldı. Docville, Full Frame Belgesel Film Festivali, Sheffield Uluslararası Belgesel Festivali, Traverse City Film Festivali‘nden de ödül toplayan One Child Nation, bu yılın en güçlü Oscar adaylarından.

One Child Nation, !f İstanbul Bağımsız Fimler Festivali‘nde Bilinmeyen Bilinenler seçkisinde gösterilecek.

İrem Naz Güvel
1990 yılında İstanbul’da doğdu. Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Küçükken tiyatrocu olacağım diye tutturdu. Bu alanda faaliyetlerini sürdürürken yönünü sinemaya çevirdi ve önünü alamadı. İş hayatında 1 kanal ve 2 yayınevi bulundurarak editörlük yapıyor. Buffy the Vampire Slayer hastası ve hakkında 7/24 konuşma potansiyeline sahip.

Yorum yaz