Bilim Kurgu / FantastikSinema Odaları

Star Wars Episode VI: Return of the Jedi (1983)

Return_of_the_jedi_oldLuke (Mike Hamill) ve Leia (Carrie Fisher), Han Solo’yu (Harrison Ford) kurtarmak için Tatooine’deki Jabba the Hutt’ın evine gizlice girerler. İlk önce yakalansalar da ertesi gün Jabba’nın elinden Han ile beraber kurtulmayı başarırlar. Luke, eğitimini tamamlamak üzere Degobah’a dönerken diğerleri, Sullust yakınlarındaki Asiler’e katılır. Asiler’in yeni hedefi, yeniden inşâ edilen Death Star’ı imha etmektir. Bunun için de Death Star’ı koruyan Endor gezegenindeki kalkanı kaldırmaları gerekmektedir. Bu sırada Luke, Yoda’ya Darth Vader’ın babası Anakin Skywalker olduğunu doğrulatır. Yoda, onun gibi olmaması için Güç’ü doğru kullanmasını salık verir ve ölür. Ardından beliren Obi Wan’ın imgesi de Leia’nın, Luke’un ikiz kardeşi olduğunu ve babalarına karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyler. Bundan sonra Luke, diğerlerinin yanına giderek son savaşa hazırlanır.

Sinema tarihininde ilklere imza atan ve çok beğenilen klasik üçlemenin finalini yapan film, üçü arasında en az sevilen olsa da gelmiş geçmiş en eğlenceli filmlerden biridir.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Richard Marquand
Oyuncular: Mike Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, Alec Guinnes, Kenny Baker, Anthony Daniels, Peter Mayhew, David Prowse, James Earl Jones, Frank Oz
Artun Bötke
1984'te İzmir'de doğdu. 2008'de İTÜ Makine Mühendisliği'nden mezun oldu. Halen mühendislik yapmasına karşın, çocukluk tutkusu sinemadan hiç vazgeçmedi. Sinema üzerine düşünmeyi, eleştiri ve denemeler yazmayı hep sürdürdü. Kendi sitesinde bunların yanında gezi yazıları başta olmak üzere, hayatından notlar yazmaya devam ediyor. Öncelikle de kendini 'koca evrende yaşayan küçücük bir insan' olarak tanımlıyor.

Yorum yaz