Bilim Kurgu / FantastikSinema Odaları

Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back (1980)

The Empire Strikes BackLuke (Mike Hamill) artık Asiler’in gözde pilotlarından birisidir. Asiler, karlarla kaplı Hoth gezegeninde imparatorluktan saklanmaktadır. Dışarıya devriyeye çıkan Luke, bir kar yaratığı tarafından avlanır ve hapsedilir. Luke’un üsse dönmediğini anlayan Leia (Carrie Fisher) ve Han Solo (Harrison Ford) endişelenir ve Han, dışarıdaki soğuğa rağmen onuaramaya çıkar. Luke’u baygın hâlde bulur ama onu yaratıktan kurtarır. Luke, bayılmadan önce Obi Wan’ın (Alec Guinness) imgesini görür, Obi Wan ona efsanevi Jedi eğitmeni Yoda’yı (Frank Oz) bulmasını öğütler. Bu olayın hemen ardından Darth Vader’ın (David Prowse/James Earl Jones) komutasındaki ordu Asiler’e baskın düzenler. Baskında Luke ve arkadaşları birkaç düşman gücünü yok etmeyi başarsa da üssü kaybederler. Leia, Han, Chewbecca ile 3CPO Millenium Falcon’a binip kaçarken Luke da R2-D2’yu alıp Yoda’yı aramak için uçar.

Tüm serinin en iyi halkası kabul edilen film, hayranları için benzersiz sahneler barındırır. Ama en bilineni, Darth Vader ile Luke’un karşılaşıp ünlü sırrın açığa çıktığı andır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Irvin Kershner
Oyuncular: Mike Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Alec Guinnes, Kenny Baker, Anthony Daniels, Peter Mayhew, David Prowse, James Earl Jones, Frank Oz
Artun Bötke
1984'te İzmir'de doğdu. 2008'de İTÜ Makine Mühendisliği'nden mezun oldu. Halen mühendislik yapmasına karşın, çocukluk tutkusu sinemadan hiç vazgeçmedi. Sinema üzerine düşünmeyi, eleştiri ve denemeler yazmayı hep sürdürdü. Kendi sitesinde bunların yanında gezi yazıları başta olmak üzere, hayatından notlar yazmaya devam ediyor. Öncelikle de kendini 'koca evrende yaşayan küçücük bir insan' olarak tanımlıyor.

Yorum yaz