Haberler

Söz Uçar’a ABD ve Avrupa’dan Ödül Geldi!

Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Veli Saçılık’ın haklı direnişilerine ithafen, Barış Bıçakçı’nın Seyrek Yağmur adlı kitabından hazırlanan Söz Uçar kısa filmi ABD ve Avrupa’da ödül kazandı. 

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikten sonra açlık grevine başlayan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile sosyolog Veli Saçılık’a atfen çekilen Söz Uçar isimli kısa film 8. Sınırlar Ötesi Balkanlar Film Festivali ve 5. Seattle Türk Filmleri Festivali’nden ödül aldı.

Tufan Taştan’ın çektiği Söz Uçar’da Serkan Keskin, Funda Eryiğit, Ahmet Rıfat Şungar, Özgür Çevik, Rıza Akın ve Serdar Orçin yer alıyor.  Gazete Duvar’ın yazdığı habere göre Söz Uçar’ın ilk gösterimi 39. CINEMED Uluslararası Akdeniz Film Festivali’nde, Fransa’nın Montpellier kentinde yapıldı. Belçika’nın Brüksel kentinde gerçekleşen 8. Sınırlar Ötesi Balkanlar Film Festivali’nde ise ‘Özel Mansiyon’ ödülü aldı. Kasım ayı içerisinde İtalya’nın Torino kentinde gerçekleşen Divine Queer Film Festivali kapsamında açılış filmi olarak gösterilecek olan Söz Uçar, 10-12 Kasım tarihleri arasında Torino’da seyirciyle buluşacak.

ABD’nin Seattle kentinde 2-5 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek 5. Seattle Türk Filmleri Festivali’nde ‘En İyi Film’ ödülünü kazanan Söz Uçar’ın ekibi, ABD ve Türkiye arasında var olan vize krizi nedeniyle ödül törenine ve gösterim sonrası gerçekleşecek söyleşiye katılamayacak.

 

Betigül Küçük
1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Yorum yaz