”Skin: A History of Nudity in the Movies” Belgeselinden Fragman Yayınlandı

Danny Wolf’un yönetmenliğini üstlendiği, çıplaklığın kadın bedeni üzerinden kullanımına dikkat çeken ”Skin: A History of Nudity in the Movies” belgeselinden ilk fragman yayınlandı.


Filmdeki çıplaklık her zaman tartışmalı bir konu olmuştur. Çıplaklıktan bahsetmek, tarih boyunca tek taraflı olduğu için kulağa her zaman garip gelmiştir. Çünkü neredeyse sadece kadın çıplaklığı hakkında konuştuğumuzu belirtmemiz bile gerekmez. Belgesel, çıplaklık söz konusu olduğunda nasıl bir çifte standardın var olduğunu inceleyerek, ekranlarda sansür söz konusu olduğunda daha fazla eşitlik görmeye çalışacak. İzin verilip verilmeyeceği konusundaki tartışmalardan, ne zaman veya nasıl iyi olduğu konusundaki tartışmalara kadar uzanan çıplaklık hikayesi , birçok yönden filmin kendisinin hikayesidir. Bu hikaye yeni belgesel ”Skin: A History of Nudity in the Movies”de derinlemesine incelenecek.

“Hareket çağındaki çıplak sahneler nasıldır?”

Sinemanın başlangıç döneminden, günümüze kadar uzanan çıplaklığın tarihçesini konu edinen ‘’Skin: A History of Nudity in the Movies’’, sessiz sinema döneminden günümüze kadar uzanan uzun metrajlı filmlerdeki çıplaklık tarihini konu ediniyor. O günden bugüne ahlaki değerlerdeki değişimle ve sinema tarihinde kadın imgesinin tarihsel gelişmelere göre değişim göstermesiyle birlikte; bu zengin tarihi şekillendiren politik, sosyolojik ve sanatsal değişimlerin sinemaya nasıl yansıdığını vurgulayan belgesel, sinema filmlerinin çıplaklığı sunarken yarattığı cinsiyet eşitsizliğini inceleyerek  bunun sinemadaki yansımasını sorgulayacak.

Danny Wolf ve Paul Fishbein tarafından senaryosu kaleme alınan belgesel, aynı zamanda çıplaklığın filmlerde toplumsal cinsiyet genellemeleriyle kadın ve erkeğin konumlarını inceleyerek,  günümüz uzun metraj filmlerinde varolan cinsiyet eşitliğini yaratan devrimi takip edecek. “Hareket çağındaki çıplak sahneler nasıldır?” tartışmasının yanı sıra belgesel, çıplaklık kullanımı ile basit sömürü karşılaştırması yaparak günümüzde, filmlerde çıplaklığın nasıl kullanıldığını sorgulayacak.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.