Sans toit ni loi (1985)

sans toit ni loiFransız yönetmen Agnes Varda’nın Altın Aslan ödüllü filmi Sans Toit Ni Loi (1985), Güney Fransa’da tarlada çalışan bir işçinin, genç bir kızın cesedini bulmasıyla başlar. Film boyunca kahraman olarak göremediğimiz genç kızı (Mona’yı) hayatına giren insanların tanıklıklarından anlamaya çalışırız. Mona, orta sınıf bir aileye mensup, bir ofiste çalışan ama işini sevmeyen, sürekli olarak otostopla yolculuk edip kısa süreli işlerde çalışan ve yaşamını sürdürecek kadar yemekle beslenen biridir. Patronların ve kuralların hakim olduğu dünyada çatısız ve kuralsız yaşamanın, özgürce varolabilmenin derdindedir. Toplum kurallarını reddeden ve bu nedenle toplum tarafından ötekileştirilen Mona’nın özgürlüğe giden bir çıkış yolu aramasını belgesel tadında bir anlatımla izlediğimiz film, Agnes Varda’nın en iyi yapıtlarından biri olarak karşımızda duruyor.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Agnes Varda
Oyuncular: Sandrine Bonnaire, Macha Meril, Stephane Freiss

2 Responses

 1. Avatar
  uur

  bu filmi nereden izleyebilirim online olarak?bir tek Hulu’da var ama o da Türkiye’den izlenemiyor.ayrıca çok teşekkür ederim.severim böyle filmleri.

  Cevapla
  • Yasemin Kartal
   Yasemin Kartal

   Teşekkürler, beğenmenize sevindim.Bildiğim kadarıyla bu filmi internette online izleyebileceğiniz bir mecra yok. Kendi imkanlarınızla edinmenizi öneririm. =)

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.