2018 yılından bu yana düzenlediği “Teşhir” serisiyle dünya fuarlarının temsil ve görsellik anlayışına nasıl yön verdiğini tartışmaya açan SALT, Perşembe Sineması’yla, uluslararası organizasyonların şehirlere etkilerini gösterimleriyle masaya yatırıyor. 

 

Perşembe sineması kapsamında, güncel tartışmalar, şehirliler için bir mücadele alanına dönüşen büyük organizasyonların tarihsel arka planını ve popüler kültürdeki yerini ele alıyor. Haziran ayındaki belgesel seçkileriyle, pandemi nedeniyle İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez kesintiye uğrayan uluslararası organizasyonları odağına alıyor.

Çevrimiçi gösterimler  10-24 Haziran tarihlerinde altyazılı olarak saltonline.org’da izleyiciyle olacak.

Haziran ayı içerisinde erişime açık olacak iki belgeselden ilki, 1959 yazında Moskova’da düzenlenen Amerikan Ulusal Sergisi’ne odaklanan, D. A. Pennebaker’ın yönetmenliğini üstlendiği Moskova’da Açılıyor (Opening in Moscow, 1959) olacak. Endüstri ürünleri tasarımcısı George Nelson’ın koordinasyonluğunda hazırlanan “Amerika Ulusal Sergisi” ile Ruslar, elektrikli süpürgeden buzdolabına, Polaroid’den son model kasetçalara, hatta yasaklı olan kitaplara kadar birçok yenilikle tanıştı. ABD Başkan Yardımcısı Richard Nixon ile Sovyet lider Nikita Kruşçev’in sergi mekânından canlı yayımlanan hararetli Mutfak Tartışması’nda, “Amerikan rüyası” bir mutfak modeli üzerinden kapitalist ve komünist yaşam tarzları karşılaştırıldı. 1959 yazında Moskova’da yapılan tarihî organizasyonun belgesi niteliğindeki bu film, SSCB ile özel bir anlaşma gereği düzenlenen ve ABD’nin yaşama, çalışma, öğrenme, üretim, tüketim ve eğlence biçimleri ile kültür değerlerini sergileyen fuara ayrıntılı bir bakış getiriyor. Çevrimiçi gösterim, 20 Haziran’a kadar izleyiciyle olacak.

Seçkinin diğer belgeseli, Fatima Geza Abdollahyan imzalı İran’da Tekme (Kick in Iran, 2009); İran’da bir ilke imza atarak 2008 Yaz Olimpiyatları’na katılmaya hak kazanan Tahran’da yaşayan profesyonel sporcu Sara Hoşcamal‐Fıkrî’nin muhafazakar kesimlerin muhalefetine rağmen başarısına odaklanıyor. Ülke çapında büyük bir destek görerek uluslararası düzeyde ilgi uyandıran, TIME dergisinin Pekin’deki organizasyon için hazırladığı en ilgi çekici 100 sporcu listesinde 22. sırada yer alan 20 yaşındaki Sara’nın ve tekvandocu antrenörü Maryam Azarmehr’ın bu başarısı ; ülkede eşit haklar ve özgürlük mücadelesi veren bütün kadınlar adına önemli bir adım olarak nitelendirilmişti. Sara’nın Pekin’e uzanan zorlu yolculuğunu konu alan bu belgesel filmini, 24 Haziran’a kadar izleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.