Haberler

SALT Beyoğlu’nda Gösterim Programı: State-theatre

Lagos, Tahran, Berlin, Detroit, Beyrut ve Mönchengladbach’taki terk edilmiş devlet tiyatroları üzerine altı deneysel belgesel film, 31 Mayıs-6 Haziran tarihlerinde SALT Beyoğlu’nda.

SALT’ta Gösterim Programı: state-theatre

31 Mayıs-6 Haziran

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Sanatçılar Daniel Kötter ve Constanze Fischbeck’in state-theatre [devlet tiyatrosu] projesi, farklı dünya kentlerindeki terk edilmiş devlet tiyatrolarına dair altı deneysel belgeselden oluşuyor.

state-theatre, toplumsal işlevlerini yitirmiş olan mekânlardan; terk edilmiş alanlar, inşaat sahaları, kullanılmayan veya yeniden tanımlanmış binalara dönüşmüş, zamanının alegorik toplaşma yerleri olan tiyatrolardan yola çıkıyor. Lagos, Tahran, Berlin, Detroit, Beyrut ve Mönchengladbach’taki vakalar üzerindenmevcut kentsel koşulları performans sanatları açısından örnekliyor.

Program kapsamında Kötter ve Fischbeck, 4 Haziran’daki gösterimi takiben saat 19.00’da SALT Beyoğlu’nda bir konuşma yapacaklar.

Filmler, 12.00 ve 16.00’da başlamak üzere (Pazartesi hariç) günde iki kez gösterilecektir. 1 Haziran Pazar günü 14.00 ile 4 Haziran Çarşamba 15.00’te başlayan gösterimler ise tek seri olarak gerçekleştirilecektir.

state-theatre #1 LAGOS (2010)

Daniel Kötter ve Constanze Fischbeck (Segun Adefila ile)
24 dakika

İngilizce; İngilizce altyazılı

lagos 2

state-theatre #2 TEHRAN (2011)

Daniel Kötter ve Constanze Fischbeck (Sara Reyhani ve Arezou Hosseini ile)

24 dakika

Farsça; İngilizce altyazılı

teh 4

state-theatre #3 BERLIN (2011)

Daniel Kötter ve Constanze Fischbeck (Herrmann Heisig ile)

22 dakika

Almanca; İngilizce altyazılı

berlin 2

state-theatre #4 DETROIT (2012)

Daniel Kötter ve Constanze Fischbeck (Janet Anderson, Jessica Care Moore, Kate Daughdrill, Mike Hauser, Dan Pitera ve David Rambeau ile)

52 dakika

İngilizce; altyazısız

detroit 3

 

state-theatre #5 BEIRUT (2014)

Daniel Kötter ve Constanze Fischbeck (Rani al Raji, Amira Soleh, Antoine Moultaka, Karim Makarem, Nesrine Khoder ve Maxime Hourani ile)

65 dakika

İngilizce, Fransızca, Arapça; İngilizce altyazılı

 

state-theatre #6 MÖNCHENGLADBACH (2013)

Daniel Kötter ve Constanze Fischbeck (Nicolas Beucker, Bastian Blei, Karl Boland, Busso Diekamp, Martina Fecke, Norbert Krause, Hans Schürings, Detlev Schneider ve Susanne Titz ile)

40 dakika

Almanca; İngilizce altyazılı

MGL 3

Daniel Kötteryapısalcı film tekniklerini belgesel ögeler ve deneysel müzik tiyatrosu ile birleştirerek çeşitli mecralarla, farklı kurumsal bağlamlar içerisinde çalışan bir yönetmen ve video sanatçısıdır. Kötter’in, performansın kentsel ve sosyo-politik koşullarına odaklanan enstalasyon, film ve söylemsel çalışmaları, 2009’un ortalarından bu yana, Constanze Fischbeck ile yürüttüğü state-theatre projesi kapsamında biçimlenmektedir. İşleri Avrupa genelinde ve aralarında New York, Meksika, Tahran ve Lagos’un da bulunduğu çeşitli kentlerdeki galeriler, video festivalleri, konser salonları ve tiyatrolarda gösterilmiştir.

Constanze Fischbeck, bir sahne tasarımcısı ve video sanatçısıdır. Çeşitli festivaller, sanat kurumları ve tiyatrolarda gösterilmiş olan işleri, mekâna ve kendine özgü yerlerin şimdiki hâline dayanır. Fischbeck, filmlerinde belgesel ile kurgulanmış anların kentsel bağlamda birbiri içine geçmesi durumunu araştırır.

state-theatre gösterimleri Goethe-Institut İstanbul tarafından desteklenmektedir.

Detaylar için; http://www.saltonline.org/tr/tag/4/salt-beyoglu

 

Yorum yaz