İyi bir romantik komedi izlemeye hangi sinefilin itirazı olur? Kadınlar için daha cazip olarak addedilse de, türün erkek takipçi sayısı hiç de az değildir. Tanımı yıllar içinde değişmiş ve formülü evrilmiş olsa da beyazperdenin bu türle özdeşleşen pek çok star yarattığı gerçeğini de göz ardı edemeyiz. Peki bu starları hatırlamaya ne dersiniz?

Meg Ryan

When Harry Met Sally (1989), You’ve Got Mail (1998), Sleepless in Seattle (1993) gibi filmlerin naif sarışın güzeli Meg Ryan, romantik komedi dendiğinde akla ilk gelen aktrislerden. Kendisinin kariyerinde en çok hatırlanmasına yol açacak sahnesi de yine kuşkusuz bir romantik komedide yer alıyor. (When Harry Met Sally– orgazm sahnesi) Ryan, iyi bir ortaklık kurduğu Tom Hanks ile de iki adet romantik komedide yer almıştır.

megryan

 

Julia Roberts

Pretty Woman’dan önce kendisini ispatladığı nice başrolü olsa da, Julia Roberts deyim yerindeyse öldürücü darbeyi Pretty Woman (1990) ile yapmıştır.  Richard Gere ile bir peri masalını beyazperdeye taşıyan ve daha da önemlisi izleyicileri bu masala inandıran ikili çok önemli bir başarı elde etti. Roberts’ın seyircide derin iz bırakan bir diğer filmi de yine bir romantik komedi olan My Best Friend’s Wedding (1998) oldu. Roberts, romantik komediler dışında rol aldığı diğer yapımlarda da oyunculuğuyla göz doldursa da, Hollywood bu türü onun için üretmiş gibi.

my_best_friends_wedding

 

Sandra Bullock

Julia Roberts’tan önce o vardı… Hatta kendisinin Pretty Woman’daki Vivien rolünü reddettiği de biliniyor. Sandra Bullock, While You Were Sleeping (1995), Two Weeks Notice (2002), The Proposal (2009) gibi akılda kalan romantik komedileri oyunculuğuyla sürükleyen bir oyuncu. Şu anda diğer pek çok oyuncu gibi yapımcı olarak da onlarca projeye imza atan star, yıllar geçse de unutulmayacak yüzlerden.

sandra

Drew Barrymore

Onu aslında bir Steven Spielberg klasiği/başyapıtı olan E.T. (1982) ile tanıdık. Ancak kendisi azımsanmayacak kadar çok romantik komediyi sırtlamasını bildi. 50 First Dates (2004), Going The Distance (2010), The Wedding Singer (1998) bunlardan ilk akla gelenler. Adam Sandler ile uyumlu bir kimya yakalayan aktris en son yine Sandler’la rol aldığı Blended’de (2014) orta yaşlı ve boşanmış bir anneyi canlandırdı.

drew_barrymore_50_first_dates

 

Kate Hudson

Kate Hudson’un rol aldığı pek çok romantik komedi var ama en akılda kalanının How To Lose a Guy in 10 Days (2003) olduğu konusunda çoğu izleyici hemfikirdir sanırım. Matthew McConaughey ile oldukça eğlenceli bir işe imza atan ikilinin yıldızlarının parladığı film, iflah olmaz romantik komedi severlerin listelerinde hâlâ ilk sıralarda yer almakta. Drew Barrymore ile benzer kulvarlarda yer alan Hudson, romantik komedi dendiğinde Hollywood’un ilk akla gelen oyuncularından.

How to Lose A Guy in 10 Days - Kate Hudson

How to Lose A Guy in 10 Days – Kate Hudson

Anne Hathaway

Anne Hathaway de şüphesiz sadece romantik komedi filmleriyle sınırlanamayacak bir oyuncu ancak Love and Other Drugs (2009), One Day (2010) ve bu listede yer alan bir diğer aktris Kate Hudson’la yer aldığı Bride Wars (2009) aktrisin popülaritesini önemli ölçüde artıran ve kariyerine önemli katkı sağlayan filmlerden. One Day’deki Emma’yı  ve onun Dexter’a olan aşkını kim kolaylıkla unutabilir ki?

 

one-day-anne-hathaway3

 

Kathrene Heighl

Kathrene Heighl bu listede ele aldığımız diğer oyuncuların aksine romantik komedi dışındaki başka bir türde parlayamamış ama romantik komedi filmlerinde kendine has kitlesini yaratmayı başarmış bir oyuncu. Heighl’ın Gerard Butler’la birlikte yer aldığı The Ugly Truth (2009) ve Josh Duhamel’le çok eğlenceli bir işe imza attığı Life As We Know It (2010) iflah olmaz romantiklerin DVD kutularında yerini edindi bile.

maxresdefault

 

 Matthew McConaughey

Bunca kadından bahsettik. Erkekleri anmadan da olmaz elbette. Matthew McConaughey’in Dallas Buyers Club (2014) filmiyle En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını almadan önceki zamanlarına bir gidelim; bir filmde Kate Hudson’ın bir diğerinde Jennifer Lopez’in “jön”ü olarak arzı endam ettiği filmler çıkacak karşımıza. Bu filmler olmasa belki de bu noktaya hiç gelemeyecek, oyunculuğunu ispatlayamayacaktı McConaughey. O yüzden kendisinin kariyerinde romantik komedilerin yeri apayrı dersek abartmış olmayız herhâlde.

 003htl_matthew_mcconaughey_014

Adam Sandler

Adam Sandler, adı Drew Barrymore’le birlikte akla gelen ve romantik komedileri taçlandıran aktörlerden. Hollywood’un komik adamı romantik de olabiliyormuş dedirten Sandler’ın; 50 First Dates (2004), The Wedding Singer’daki (1998) performanslarını unutmadık, unutmayız.

fifty_first_date01

Richard Gere

Richard Gere, Julia Roberts’la rol aldığı ve büyük yankı getiren Pretty Woman’da beyaz atlı prensin vücut bulmuş hâli olarak karşımızdaydı. İkili Runaway Bride’da (1999) da bir araya geldi ama film beklenen etkiyi yaratamadı. Gere’in Jennifer Lopez ve Susan Sarandon’la birlikte yer aldığı Shall We Dance (2004) de severek izlenen romantik komedilerden oldu.

fhd990pmn_richard_gere_014

 

 

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.