Ankara’dan İstanbul’a bir festivalin rengarenk serüveni! İstanbul’a gelmeye hazırlanan Kuir Fest ekibiyle kısa kısa söyleştik! 

Merhaba, festivalin başlamasına çok az bir zaman kaldı. Sekizinci kez Pembe Hayat KuirFest seyircisiyle buluşacak. Bize biraz festivalin yolculuğundan bahsedebilir misiniz?

Pembe Hayat KuirFest, Türkiye’nin ilk kuir festivali olarak 2011 yılında yoluna Ankara’da başladı. Denizli’den, Mersin’e ve Eskişehir’e, Berlin’den Amsterdam’a uzanan yolculuğuna Ankara’daki LGBTİ+ etkinliklere yönelik valilik yasaklardan dolayı bu sene İstanbul’da devam ediyor. İstanbul’daki beşinci yılımız, ancak, bu sefer festivalin ana ayağı İstanbul’da gerçekleşecek.

Bu sene festivalin özel bir teması var mı? Nasıl bir seçki bekliyor izleyiciyi?

Her sene olduğu gibi, bu yıl da çeşitliliği gözeterek, bir seçki sunmaya çalıştık. Pek çok farklı ülkeden ve farklı türlerden filmleri göstermek ve LGBTİ+ şemsiyesi altında, daha az konuşulan konuları gündeme getirmek istiyoruz. Gökkuşağının Altında, Ğ, Kült, Kuir Belgeseller ve Kuir Diziler seçkilerimizin yanı sıra; engelli kuir bedenleri, cinselliği ve öznellikleri irdeleyen seçkimizden, farklı erkekliklere, başkaldıran bedenlere ve kuir belleğe kadar geniş bir skalada seyreden kısa seçkilerimiz seyircisini bekliyor. Dahası, tekstil sektöründen çalışan lubunyalara, kuir performansa, kuir programcığa ve kuir sinemacılara dair etkinliklerimiz var.

Geçen sene de festival İstanbul’da düzenlendi. Ankara merkezli olan KuirFest’in İstanbul yolculuğu nasıl gidiyor?

Çoğunluğu Ankara’da yaşayan bir ekip olarak, aslında İstanbul bizim için deplasman. Ancak, geçtiğimiz yıl Kasım ayından beri süre gelen yasaklardan dolayı, alternatifler üretmek zorunda kaldık. Festival’i Ankara’da yapamıyor olmak, teaser’da da görebileceğiniz üzere bizi epey üzüyor, ancak, İstanbul seyircisinin ve camianın heyecanı ekibimizi yükseltiyor.

Her sene birbirinden özel ve keyifli etkinler sunuyorsunuz festival katılımcılarına. Sizin özel olarak mutlaka bunu izleyin ya da bu etkinliği kaçırmayın dediğiniz bir bölüm var mı bu sene?

Öncelikle, “NEFRET.dll Bulunamadı” panelini kaçırmayın diyebilirim. Kuir Belgeseller’den “Sevgiler, Scott” filminin oyuncusu Scott Jones, Av. Eren Keskin, Türkiye’nin bilinen açık kimlikli ilk avukat adayı Efruz Kaya ve 20 yıldır Atina’da kuir ve feminist grupların içinde yer almış aktivist Anna Apostotelli’nın katılacakları panelde, Kanada,Türkiye ve Yunanistan örnekleriyle, nefret dilinin ve nefret suçlarının bölgesel değil evrensel bir sorun olduğuna dikkat çekilecek ve konuşmacılar kendi özel hayatlarındaki ve profesyonel yaşamlarındaki deneyimleri paylaşacaklar.

İkinci olarak, “Ulusötesi İnterseks Aktivizmi” panelinden bahsetmek istiyorum. İkili cinsiyet sistemine sığmayan ve tıp tarafından müdahalelere maruz bırakılan intersekslerin mücadelelerini gündeme taşımak üzere, moderatör olarak interseks aktivist Şerife Yurtseven’in, Almanya’dan Ins A Kromminga, Fransa’dan Vincent Guillot ve Hollanda’dan Vreer Sirenu’nun katılacağı panelde, aktivistler hastane kayıtlarının çok ötesindeki deneyimlerini ve mücadelelerini anlatacaklar.

Filmlerden ise, “Madi Nullius” olarak çevirdiğimiz, Terror Nullius filmini izlemelerini tavsiye ediyorum. Film, mekansal olarak “Çılgın Max 2: Yol Savaşçısı”nın tekinsiz çöl setinde geçiyor ve kullanılan mash up tekniği sayesinde, sömürgeci Avustralya tarihi, kendi sinema ve televizyon tarihi araçsallaştırarak madiliyor. Kuir sinemayla ilgilenenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir film.

KuirFest çoğunlukla pek çok yönetmeni ya da sinema insanını festivale konuk ediyor? Bu senenin özel bir konuğu var mı?

Bu sene en çok konuk ağırladığımız sene. Ve Her konuğumuz özel ancak, açılış filmimiz olan “Love, Scott” filminin protagonisti Scott Jones, bu seneki festivalin özel konuğu diyebilirim. Film, Scott’ın uğradığı nefret saldırısının ardından tekerlekli sandalyede hayatına devam eden ve korolarda yeni bir yaşam enerjisi bulan Scott’ın hikayesini anlatıyor. Scott’ın serüveninden ilham alarak, bu yılki festivalde, Scott ile Almanya’dan Gazino Neukölln, İstanbul’dan Korospular ve Mersin 7Renk Koro’yu bir araya getiriyoruz.  

Varsa eğer bu senenin festival mottosunu öğrenebilir miyiz sizden?

Çok güzelsin, yasak mısın, KuirFest!

#çokgüzelsinyasakmısın

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.