Haberler

Sollett ’in Merakla Beklenen Filmi “Freeheld” 4 Aralık’ta Vizyona Giriyor!

DSC_4314.NEF

Oscar ödüllü kısa bir belgeselden yola çıkılarak çekilen, başrollerini Julianne Moore ve Ellen Page’nin paylaştığı “Freeheld” vizyona girmek için gün sayıyor. Laurel Hester ile Stacie Andree’nin yaşadıkları aşkı ve el ele verdikleri eşitlik, adalet ve medeni haklar mücadelesini anlatan filmin senaristliğini Ron Nyswaner üstleniyor.

İlk gösterimini Eylül ayında Toronto Film Festivali’nde yapan ve gerek senaryosu, gerek oyunculuk performanslarıyla büyük beğeni kazanan Freeheld filmi vizyona girmeye hazırlanıyor. ABD’de 2 Ekim’de izleyiciyle buluşan filmin Türkiye’deki vizyon tarihi 4 Aralık 2015. Peter Sollett’in yönetmenliğindeki filmin Türkiye’deki basın gösterimi ise 27 Kasım 2015 saat 10:30’da Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşecek.

Print

Ülkemizde de sinemaseverler tarafından heyecanla beklenen Freeheld’ in senaryosu, Philedelphia’nın Oscar adayı senaristi Ron Nyswaner’ın kaleminden çıktı. Oscar’lı oyuncu Julianne Moore ve Juno filmiyle tanıdığımız Ellen Page’nin yanı sıra, Steve Carell ve Michael Shannon’ın gibi aktörlerin de rol aldığı filmin Miley Cyrus tarafından özel olarak seslendirilen şarkısı Hands Of Love, Amerika vizyonundan önce yayınlandı ve özellikle sosyal medyada büyük ilgi gördü. Gerçek bir hikayeye dayanan ve hem kişisel hem de siyasal bir mücadeleyi ele alan bu dokunaklı filmin konusu ise şöyle:

Takdir belgeli bir komiser, aynı zamanda bir lezbiyen olan Laurel, kanser olduğunu ve hastalığının dördüncü evreye geçtiğini öğrenince, tazminatını hayat arkadaşı Stacie’ye devretmek ister, ancak bölge yetkilileri bu talebini reddederler. Bunun üzerine birbirine aşık iki kadın, tuttuğunu koparan bir dedektifin ve bir aktivistin desteğini alarak el ele bir mücadeleye girişirler. Destekçilerinin de etkisiyle verdikleri medeni haklar mücadelesi hem emniyet mensuplarını hem de sıradan vatandaşları harekete geçirecektir.

Çok konuşulan filmin fragmanını izlemek için:

Miley Cyrus’un seslendirdiği Hands Of Love isimli şarkıyı dinlemek için:

Gamze Gencer
O bir LGBT sineması ve kadın filmleri oburu. 1991 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Reklamcılık, sinema, toplumsal cinsiyet, edebiyat, sanat tarihi ve müzik başlıca ilgi alanları. Boş zamanlarını film izleyerek, müzik dinleyerek; kitaplar, toplumsal cinsiyet konulu makaleler ve film çözümlemeleri okuyarak geçiriyor.

Yorum yaz