Usta yönetmen Peter Jackson, yeni bir belgesel çekme hazırlığında. 2018’in başarılı işlerinden  1. Dünya Savaşı’nda daha önce hiç yayınlanmamış ve renklendirilmiş görüntülerle yer verdiği They Shall Not Grow Old ‘dan sonra dünyaca ünlü, efsanevi müzik grubu The Beatles hakkında hazırlayacağı belgesel için kolları sıvadı.  Michael Edward Lindsay-Hogg’un imzasını taşıyan 1970 yapımı The Beatles belgeseli Let It Be için 2-31 Ocak 1969 arasında çekilen 55 saatlik arşivinden yararlanacak olan yönetmen grubun Londra’daki Apple Corps çatısında verdiği  The Beatles performansına da yer verecek. 

Yeni projesi hakkında konuşan Jackson, “Bize sunulan daha önce hiç görmediğiniz  55 saatlik kamera görüntüleriyle  ve 140 saatlik ses kayıtlarıyla  The Beatles hayranları hep hayalini kurdukları “fly on the wall”  deneyimi yaşanmış olacak. İzleyiciler yıllar sonra  kendilerini grup üyelerile birlikte hissedebilecekler bu  deneyim tıpkı zaman makinesinin bizleri 1969 yılına götürmesi gibi olacak. Belgeselde  yalnızca dört arkadaşın stüdyolarında nasıl harika bir iş çıkardıklarını izliyor olacağız.” Görüntülerin samimiyetinden bahseden Jackson, gerçekle mitlerin birbirinden farklı olmasının onu rahatlattığını ve  grup üyelerinin bir arada, efsanevi parçaları nasıl yoktan var ettiklerini izlerken büyülendiğini söylüyor. Yönetmene göre bu görüntüler izleyiciyi de çok etkileyebilir.


Henüz prodüksiyon aşamasında olan filmin vizyon tarihine ilişkin bir açıklama henüz yapılmadı.Paul McCartney, Yoko Ono, Ringo Star ve Olivia Harrison ile işbirliği içerisinde geliştirilen belgesel şimdiden The Beatles hayranlarını heyecanlandırıyor. Ayrıca Peter Jackson’ın belgesel dışında, Michael Lindsay-Hogg’un Let It Be filmi de restore ederek seyirciye sunacağı biliniyor.

Yazar Hakkında

Ekin Taneri

1991 Şubat’ında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu. Uykusuz gecelerin insanı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım yüksek lisansı ile cebelleşmekte. Hayata kadraj arkasından bakmayı sever. Robert Mapplethorpe ile özel bir bağı var. Çocukluğundan beri filmlere karşı özel bir tutku duyuyor. Şu sıralar part time reklamcı, part time ninja olarak hayatını sürdürüyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.