Haberler

Norveç’in Oscar Adayı Hans Petter Moland’ın ‘’Out Stealıng Horses’’ Filmi Oldu!

Norveç, 2020 Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film ödülü için Hans Petter Moland’ın ‘’Out Stealing Horses’’ filmini aday gösterdi.

Yönetmenliğini Hans Petter Moland’ın yaptığı ‘’Out Stealing Horses’’, bu yılki Berlinale’de yarışmış ve filmin görüntü yönetmenleri Thomas Hardmeier ve Rasmus Videbæk’in büyük katkılarıyla ‘’Gümüş Ayı’’ ödülünü kazanmıştı. ‘’Out Stealing Horses’’ filminin öyküsü iki ayrı zaman diliminde geçiyor. 1999 yılında, insanlardan kendini uzaklaştırmış Trond geçmişinden bir komşusunu keşfederken, 1948 yılında bu sefer Trond’un hatıralarına doğru bir yolculuk yapılıyor ve 15 yaşına girdiğinde babasının onu ortadan kayboluşuna hazırlaması anlatılıyor. Film 2003 yılında yayınlanan ve birçok ödül kazanan aynı isimli romandan beyazperdeye aktarılmış.

Filmin kadrosunda ünlü İsveçli oyuncu Stellan Skarsgård ve Jon Ranes yer alırken, Skarsgård Trond’un yaşlı haline hayat verirken, Ranes de genç Trond rolünde karşımıza çıkıyor. Filmin diğer oyuncuları ise Tobias Santelmann, Danica Curcic ve Pål Sverre Hagen.

‘’Out Stealing Horses’’ 3 aday arasından seçilirken, diğer iki aday Dag Johan Haugerud’un ‘’Beware Of Children’’ ve Eirik Svensson’un ‘’Harajuku’’ filmleriydi. ‘’Out Stealing Horses’’ Norveç’in Yabancı Dilde En İyi Film Oscar ödülü için 41. adayı olurken, şu ana kadar 5 film final adaylığına erişebilmiş fakat ülke ödülü hiç kazanamamıştı.

Filmin fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz.

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Yorum yaz