İlk uzun metrajları Daddy Longlegs’dan (2007) önce birçok kısa film çekmiş olan Safdie kardeşlerin ana akım sinemaya giriş yapacakları Good Time’a (2017) da bir çıkış basamağı olan Heaven Knows What (2014), Safdie kardeşlerin ilk dönem amatörlüklerini aştıkları ve sinemasal stillerini oturttukları bir şehir draması. Bu drama, filmin oyuncu seçiminin hikâyesiyle de hayli gerçekçi bir boyut kazanıyor. Heaven Knows What’ta başrol karakter Harley’i oynayan Arielle Holmes ile New York City’de dolaşırken karşılaşan Safdie kardeşler, Holmes’un Heaven Knows What’ın da konusunu oluşturacak hikâyesini dinler ve ona yardımcı olmaya karar verir. Safdie kardeşlerin istedikleri, Holmes’un hikâyesini yazmasıdır. O zamanlar bir eroinman olarak New York City sokaklarında evsiz bir şekilde yaşayan Arielle Holmes’a bir kuyumcu da iş de bulur, yazdığı hikâyesi için de sayfa başına bir ücret alır. Hayatını düzene sokmaya başlayan Arielle, adını Mad Love in New York City koyacağı kitabını bitirir. Filmin ana hikâyesini oluşturan bu kitap, Safdie kardeşler tarafından senaryolaştırılır. Filmin çekiminden sonra, Holmes uyuşturucu rehabilitasyonu için tedavi olmaya da başlayacaktır.

Heaven Knows What; New York City gibi bir metropolde, onca kalabalık ve hîkâye arasında hayata tutunmaya çalışan çaresiz bir aşkın öyküsünü, eroinman bir evsiz olan Harley’in üzerinden anlatıyor. Kendisi gibi eroinman olan Ilya’yla ilişkisi sona ermiş olan Harley, ne olduğu açıklanmayan bir hatasından dolayı Ilya’dan yalvarırcasına af istiyor. Zihinsel ve ruhsal dengesi eroin yüzünden alt üst olmuş olan Harley’in Ilya’yla kurduğu ilişkinin saplantılı doğası, hikâyenin masumiyetini kuran en önemli etmen. Kırılgan doğası ve istemsizce çekildiği aşk ve uyuşturucu arasında, New York City’nin kendine benzer eroinmanlarıyla spontane bir maceranın içine sürüklenen Harley, tüm saflığı ve doğallığıyla şeffaf bir filtreden yansıtılıyor. Safdie kardeşlerin daha önceki filmi Daddy Longlegs’ ın de mekânı olan New York City; yönetmenlerin oyuncu seçimi, oyunculuklar ve hikâyenin orijinalliğiyle de birlikte gerçekçi bir resim hâline geliyor ve seyirciye Harley’inin, yani Arielle Holmes’un, hikâyesiyle empati kurabilecek temeli hazırlıyor.

İlk üç uzun metraj filmiyle metropol şehirlerin vadettiği ve gözümüzden kaçan hîkâyeleri yansıtan Safdie kardeşler için; şehrin daha çok aile draması olan Daddy Longlegs’ten, suç draması Good Time’a da bir köprü olan Heaven Knows What, New York City’nin marjinlerinde aynasızlardan korkarak sefil bir hayat yaşayan Harley’in aşkla kurduğu sıra dışı ve umutsuz ilişkisiyle aksiyonu ve karakter dramasını aynı potada eritiyor. Heaven Knows What, yaşanmış deneyimlerden uyarlanmasıyla ve etrafımızda olup biten ama fark etmediğimiz şehir hîkâyelerine dair verdiği vizyonla ilgi çekmeyi başarıyor ve şehre bir sonraki inişinizde size eşlik etmeyi sürdürüyor. Bu filmdeki rolüyle American Honey’de (2016) de bir rol kapmış olan Arielle Holmes; çarpıcı doğallıktaki oyunculuğu sayesinde başlayan kariyeriyle, hayatın ne zaman ve nasıl sizinle barışacağının belli olmadığını vurgulayan idealist bir öykünün kahramanı aynı zamanda. Heaven Knows What, hayatın sürprizlerine açık olan ve umut etmekten vazgeçmeyenler için terapi olmaya aday bir film.

Koray Soylu

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.