Netflix, Orson Welles’in 1970’te çekimlerine başladığı ancak bitiremeden hayata veda ettiği “The Other Side of the Wind (Rüzgarın Öteki Yüzü)” filminin çekimlerini yeniden başlatıyor.

Netflix , başrollerinde John Huston ve Dennis Hopper‘ın oynadığı, yönetmenin 1970 yapımı  The Other Side of the Wind (Rüzgarın Öteki Yüzü) filminin yeniden hayata geçirilmesini finanse edecek. Welles, Hollywood’un hiciv çalışması olan The Other Side of the Wind‘i tamamlamadan hayata veda etmişti.

Proje orijinal filmde de çalışan Frank Marshall tarafından denetlenecek. Marshall konuyla ilgili yaptığı açıklamada “İnanamıyorum, 40 yıllık denemeden sonra, nihayet Orson’un son eserini bitirmek için kurgu odasına girmemizi sağlayan Netflix’in tutkusu ve azmi için minnettarım” dedi.

Welles‘in Oja Kodar’la birlikte yazdığı The Other Side of the Wind, 1970 yılında John Huston, Peter Bogdanovich, Lilli Palmer ve Dennis Hopper‘ın bulunduğu ekip tarafından çekilmeye başlamıştı.

Biraz ironik bir şekilde, bir hiciv niteliği taşıyan film, filmin adaşı olan ve nihai başyapıtını hazırlamaya çalışan efsanevi bir film yönetmeninin (Huston) hikayesini anlatıyor.

Yapımcı Frank Marshall, Welles’in geride bıraktığı el yazısı notaları kullanarak aktör yönetmen Bogdanovich‘in (The Last Picture Show, The Sopranos) birlikte filmin tamamlanmasını denetleyecek. Film 40 yıldan uzun süredir tamamlanmaya çalışılıyor.

Netflix‘in İçerik Sorumlusu Ted Sarandos “Orson Welles’in zanaat ve vizyonuna taparak büyümüş olan diğerleri gibi, bu rüya da bir gerçek oldu. Welles’in gerçekleşemeyen sanatsal niyeti ile tamamlanmamış bu eserini dünyaya getirebileceğine dair verilen bu söz, benim için ve Netflix için gurur kaynağı. Dünyanın dört bir yanındaki sinefiller ve film meraklıları, Orson Welles’in sihrini bir kez daha ya da ilk kez yaşayacak. “

 Orson Welles, 1983. Fotoğraf: Tom Wargacki/WireImage

Sinema tarihinde, tüm zamanların en iyi filmi olarak nitelendirilen Citizen Kane (1941), The Magnificent Ambersons (1942) ve Touch of Evil (1958) adlı filmlerde aktör, yazar, yapımcı ve yönetmen olarak kendisini kanıtlamış en saygıdeğer figürlerden biri olarak kabul edilen Welles, 1985’teki ölümünden önce Bogdanovich’ten filmi ekrana getirme çabalarına öncülük etmesini istemişti.

Bogdanovich, filmi Clint Eastwood ve JJ Abrams’ın desteğiyle gerçekleştirilen çok yönlü bir kampanyanın bir parçası olarak almak için daha önce girişimde bulunmuş, ancak ekip bir araya gelememişti. Proje için 400.000 dolardan fazla para biriktirildiği, ancak olumsuzlukların sahiplenilmesi konusunda çıkan bir anlaşmazlık etrafında dolaşan söylentiler duyulmuştu.

Filmin yapım süreci, maddi sorunlar ve Welles‘in aynı anda beş farklı film versiyonunda çalışmasını sağlayan iddialı bir düzenleme süreci de dahil olmak üzere birçok zorlukla karşılaşmıştı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.