Dario Argento’nun dünya sinemasına ve bilinçaltımıza 1977 yılında armağan ettiği zamansız korku klasiği Suspiria’nın yeniden çevrimi, bildiğiniz gibi yine İtalyan yönetmen Luca Guadagnino’ya emanetti. Geçtiğimiz yıl, haber ilk uçurulduğundan beri diken üstünde beklediğimiz yeni Suspiria’nın ilk fragmanı, tüm gerilimiyle geldi!

Başrollerinde Dakota Johnson, Tilda Swinton, Chloë Grace-Moretz ve Mia Goth gibi oyuncuların yer aldığı filmin beraberinde getirdiği bir diğer güzellik de, Radiohead’in baş adamı Thom Yorke’un ilk soundtrack deneyimine ev sahipliği yapması. Taze çıkan fragmanımızda da bu ilk tınıları ilk kez duyuyor ve alkış tutuyoruz! Hatırlarsınız ki –unutmak ne mümkün-  ilk filmin müzikleri de İtalyan progressive rock efsanesi Goblin’e aitti. O yüzden yeni uyarlamada Thom Yorke’tan aşağısı kabul edilemezdi.

Henüz birkaç saat önce, içler ürpertici ilk posterlerin paylaşılmasının ardından gelen fragman, sabrımızı önümüzdeki sonbahara kadar iyice zorlayacak gibi görünüyor. En son Call Me By Your Name ile sağır sultana bile adını duyuran Luca Guadagnino, daha önce de A Bigger Splash ve I Am Love gibi filmleriyle kalbimizi çalmıştı. Bu sefer de kabusumuz olmaya geliyor.

İlki gibi yine bir dans okulunda, cadılarla iç içe geçecek film sanılanın aksine ilkinin birebir uyarlaması değil. Yönetmenin daha çok annelik ve suçluluk duygularıyla bağdaştırdığı yeni Suspiria‘mız eskisi gibi önceliği renk paletine de vermeyecek. Anlayacağınız oldukça soğuk, şeytani ve rahatsız edici bir film bizi bekliyor.

Guadagnino, daha önceki röportajlarında “Korku filmi izlemeyen insanları bile sinemaya götürecek bir film olmasını istiyorum” demişti. Ki Call Me By Your Name furyasından sonra, adını duyan yerini alır, alsın da!

A Bigger Splash‘in ardından Swinton ve Johnson ile yeniden güçlerini birleştiren yönetmen, ilk filmin Suzy’si Jessica Harper’ı da kadroya dahil etmeyi ihmal etmedi. Bölük pörçük tonla rahatsız edici görüntünün yanı sıra, yeni fragmandan anlaşılıyor ki bu sefer dans okulunun dışında Berlin sokaklarında da bol bol gerileceğiz.

Thom Yorke’un uzun metraja yayılan ilk müzikal deneyimi de tüm bunlarla beraber 2 Kasım’da ABD’de vizyonda. Türkiye için vizyon tarihi henüz belirtilmese de, çok geç kalmasa gerek.

Yeni fragmanla birlikte eskisi de ilgilileri için hemen aşağıda.

 

 

Başak Özkeskin

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.