Moon (2009)

Duncan Jones’un ilk defa kamera arkasını deneyimlediği, hikâyesi kendine ait olan ve senaryosu Nathan Parker tarafından yazılan 2009 yapımı Moon, üç yılını tek başına Ay’daki istasyonda geçiren Sam Bell isimli astronotun Dünya’ya dönmesine birkaç hafta kala yaşadığı psikolojik krizi konu almaktadır. Sam Rockwell’in başrolünü oynadığı filmde, Kevin Spacey ise Rockwell’e eşlik eden GERTY isimli robotu seslendirir.

Dünya’daki enerji sorununu çözecek bir cevap olan Ay’da bulunan alternatif yakıt niteliğindeki helium-3 gazını çıkarmak için üç yıllık kontrat imzalayan Sam Bell, bu süre içinde otomatikleştirilmiş uzay istasyonunda tek başına yaşamayı da kabul etmiş olur. Fakat Dünya’ya dönmesine birkaç hafta kala istasyonda çıkan arızanın ardından tesadüfen keşfettiği bir gerçek, onu karanlık bir psikolojik uçuruma sürükleyecektir.

Gösterime girdikten sonra istediği hasılata ulaşamasa da film, kâra geçmiş ve birçok eleştirmen tarafından beğenilmiştir. Bilim kurgu filmine göre düşük bir bütçeyle çekilen Moon, BAFTA Ödüllerinde ‘En İyi İngiliz Filmi’ kategorisindeki adaylığı dâhil, aldığı birçok ödül ve adaylıkla da iyi bir yapım olmak için yüksek paralar harcanmasının gerekli olmadığını da göstermektedir.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Duncan Jones
Oyuncular: Sam Rockwell, Kevin Spacey

Yazar Hakkında

Efsane Karayılanoğlu Toka

Ağustos 1989’da doğdu. Okuma yazmayı sökünce elinden kalemi düşürmedi. Robert Kolej’in ardından Sabancı Üniversitesi’ni bitirip mühendis olarak büyük bir hızla finans sektörüne girdiyse de kariyerinde aradığı mutluluğu bulamadı. Böylece hayallerinin peşinden gitmeye karar vererek Amerika’da senaryo yazarlığı üzerine mastır yaptı. Halen Amerika’da yaşıyor, film sektöründe çalışıyor, bol bol tatlı yiyor, bir de boks yapıyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.