Geçtiğimiz ay sinema dünyasında neler oldu, hangi haberler ön plana çıktı?

Fil’m Hafızası sosyal medya ekibi tarafından size Mayıs ayında ulaştırılan haberler içerisinden en çok okunanları derledik.

Son 80 Yılda En İyi Yönetilmiş 80 Film Seçildi!

iFEhrUI-1024x674

The Directors Guild od America, kuruluşunun 80. yılını kutluyor. Buna istinaden geçen bu 80 yılı kapsayan bir liste yayımladı. 1936 yılında şimdiye kadar en iyi yönetilmiş 80 filmin içerisinde birçok kült film bulunuyor. Listenin başında ise Francis Ford Coppola (The Godfather) yer alıyor.

Listenin tam halini ve haberin devamını bu sayfada bulabilirsiniz.


Xavier Dolan’ın Cannes’da Yarışacak Filminin Afişi Yayınlandı!

ChFKS0NVEAAVSth

Xavier Dolan’ın yazıp yönettiği, 69. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışacak yeni filmi It’s Only The End Of The World‘ün afişi görücüye çıktı.

Mommy, Tom At The Farm ve I Killed My Mother gibi filmleriyle bilinen genç yönetmen Xavier Dolan’ın yeni filmi, Jean-Luc Lagarce’nin aynı isimli tiyatro oyunundan sinemaya uyarlanıyor. Filmin başrollerinde Marion Cotillard,  Vincent Cassel, Lea Seydoux,ve Gaspard Ulliel yer alıyor.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz


Uluslararası Changing Perspectives Kısa Film Festivali Başladı!

12718198_1036724139740235_9030622238935734457_n

Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından organize edilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen 05 – 08 Mayıs 2016 tarihlerinde Uluslararası Changing Perspectives Kısa Film Festivali 4. kez düzenlendi.

Haberi devamına buradan ulaşabilirsiniz.


Fatih Akın’a Almanya’dan “Uyuma Katkı” Ödülü Verildi!

Fatih-Akin-Filmfest_slider_rs

Türkiye kökenli Alman yönetmen, senarist ve prodüktör Fatih Akın uyuma katkılarından dolayı ödüle layık görüldü. Akın’a Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti’ne bağlı Doğu Frizon adalarından Norderney’in uyum ödülü verildi.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.


SineBU 1. Yaşını Ödüllü Filmlerle Kutladı!

55420a32d36446

Senenin en dikkat çeken, prestijli festivallerde övgüler toplamış filmlerini kampüse taşıyan Boğaziçi Üniversitesi’nin sinema salonu SineBU, 1 yaşını kutladığı bu ayda Goodnight Mommy, The Brand New Testament ve Toz Bezi gibi ödüllü filmleri sinemaseverlerle buluşturdu.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.


62. Oberhausen Uluslararası Kısa Film Festivali Sona Erdi

csm_Umschlag_04_6cb84cb72f

Bu yıl 5-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Oberhausen Uluslararası Kısa Film Festivali’nin ödül töreni 10 Mayıs’ta, Lichtburg Filmpalast, Oberhausen’da yapıldı.

Kazananların listesi ve haberin devamı için buraya bakabilirsiniz.


69. Cannes Film Festivali Gerçekleşti

ken loack

Avustalyalı yönetmen George Miller’ın jüri başkanlığı yaptığı törende Altın Palmiye Ödülü’nün sahibi I, Daniel Blake filmi ile başarılı yönetmen Ken Loach oldu.

Jüri Büyük Ödülü ise bu sene It’s Only the End of the World filmi ile dikkatleri oldukça çeken Kanadalı yönetmen Xavier Dolan’a gitti.

69.Cannes Film Festivali’nin üçüncü büyük ödülü olan Jüri Ödülü’nün sahibi ise American Honey filmi ile yönetmen Andrea Arnold.

Bu yıl Türkiye’den kazanan isim ise Vizyoner Ödülü ile ilk uzun metrajlı filmi olan Albüm filminin yönetmeni Mehmet Can Mertoğlu.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.