66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) yönetmenliğini Ümit Köreken’in yaptığı Mavi Bisiklet filminin ilk gösterimi yapıldı.

mavi-bisiklet

Festivalde “Generation Kplus” bölümünde yer alan filmin dünya prömiyeri “Zoopalast” sinemasında gerçekleşti.

Filmin gösterimine yönetmen Köreken’ın yanı sıra oyuncular Selim Kaya, Eray Kılıçarslan, Fatih Koca, Nursen Çetin Köreken ve Bahriye Arın katıldı.

Köreken, yaptığı açıklamada, Mavi Bisiklet filmine 6 yıl önce başladıklarını belirterek, “Kültür Bakanlığından senaryo geliştirme desteği aldıktan sonra bizim hedefimiz Berlinale’de Generation bölümüydü. Çünkü biz Türkiye’de çocuk ve gençlik filmleri yapmak istiyoruz. Bu amaçla yola çıktık ve şu anda hedeflediğimiz yerdeyiz” dedi.

mavi_bisiklet3

Çalışmaları 2010 yılında başlayan ve çekimleri 2015 yılının başında, Konya-Akşehir’de gerçekleştirilen Mavi Bisiklet‘in tüm başrol oyuncuları civar köylerden seçilen ve uzun süre birlikte temel sinema eğitimi ve kamera önü oyunculuk üzerine çalışılan çocuklardan oluşuyor. Filmde başrolleri çocuk oyuncular Selim Kaya, Eray Kılıçarslan ve Bahriye Arın paylaşıyor.

2013’te Amsterdam Cinekid Co-Production Market “En İyi Proje Ödülü”nü kazanan Mavi Bisiklet, aynı zamanda Eurimages’tan, Türkiye’den ilk kez “Film for Children” başlığıyla destek alan yapım olurken, DOHA Film Enstitüsü’nden de post prodüksiyon desteği kazandı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.