10710470_787542404624828_1387515951404046240_o

Kutay Ucun ile Korku ve Sinema İlişkisi üzerine 4 hafta boyunca devam edecek seminerler, 28 Kasım Cuma günü saat 20:00’da Tuva Sanat Merkezi’nde başlıyor.

– Korku / Sinema İlişkisi ve 1920’lere kadar Sinemada Korku

Korku Sinemasının kapıları açılıyor. Bir his olarak korkunun ne olduğundan başlanarak sinema ve korku ilişkisi derinlemesine tartışılıyor. Korku sinemasının nasıl doğduğu, farklı alanlardan nasıl etkilendiği ve 1920’lere kadar olan Korku Sineması derinlemesine irdeleniyor.

– 1920’den Günümüze Kadar Korku Sinemasının Tarihsel Gelişimi

1920’ler sonrasından başlanarak Korku Sinemasının tarihsel gelişimi, yıllara göre odaklandığı alanlar sinemaya eklemlenen teknoloji ile bu sürecin evrimi detaylarıyla inceleniyor.

– Konu ve İçerdiği Öğelere Göre Korku Sineması Alt Türleri

Belirli mitler (Vampir, zombi vs.) ile korku sinemasını ilintisi, slasher, teen slasher, giallo, gore gibi içeriksel ve teknik anlamında korku sinemasının alt türleri inceleniyor.

– Türkiye Sinemasında Korku

Türkiye’de sürecin nasıl işlediği inceleniyor. İlk örneklerden günümüz korku filmlerine değin sinemamızda korkunun analizi, takıntıları ve peşi sıra yanında taşıdığı konular ortaya saçılıyor.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi için; http://on.fb.me/1yAg62T

Kutay Ucun – Bio

MSGSÜ, Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden “Kent Planlama ve Sinema Bağlamında Ütopik ve Distopik Filmler Üzerinden Kent Okumaları.” adlı bitirme tezi ile mezun oldu. Hemen ardından Marmara Üniversitesi’nde Sinema Yüksek Lisansına başladı. Şimdilerde ise Korku Sineması üzerine çalıştığı tezini tamamlayıp mezun olmak gündeminde.

Profesyonel anlamda özel bir okulda sinema eğitmenliği yapmakta ve 2011 den bu yana gönüllü olarak Fil’m Hafızası sosyal sinema platformunun Genel Koordinatörü olarak görev almaktadır.
________________

Korku ve Sinema İlişkisi Seminerleri 4 hafta boyunca her Cuma saat 20:00 – 22:00 saatleri arasında devam edecektir.

Katılmak isteyen dostlarımızın rezervasyon yaptırmalarını rica ederiz.

1 Seminer Katılım Bedeli: 30 TL
________________

 

Yazar Hakkında

Avatar

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.