Haberler

Kültür Bakanlığı’ndan 40 Projeye 23 Milyon Lira Destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı ilk film, uzun metraj ve yapım sonrası dallarında 40 projeye toplam 23 milyon 495 bin lira destek verecek.

sinema-seti

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sinema Destekleme Kurulu ilk film, uzun metraj ve yapım sonrası alanında verilecek destek miktarlarını belirledi. Bu kapsamda 355 proje değerlendirilmeye alındı.

Bu çerçevede 9 ilk filmini gerçekleştirecek yönetmen projesine 4 milyon 200 bin, 27 uzun metrajlı kurgu film yapım projesine  18 milyon 750 bin, 4 yapım sonrası projesine 545 bin olmak üzere toplam 40 projeye 23 milyon 495 bin lira destek verilmesi kararlaştırıldı. Kurul, geçen ay da senaryo yazım, belgesel film, kısa film ve animasyon türlerinde 160 projeye 5 milyon 99 bin 500 lira destek verilmesini kararlaştırmıştı. Böylece bu yıl sinema sektörüne bugüne kadar toplam 28 milyon 594 bin 500 lira destek sağlandı.

Desteklerle Türk sinemasında yeni ve nitelikli projelerin üretilmeye devam edilmesi ve geleceğin sinemacılarının yetişmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Mustafa Güler
1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Yorum yaz