10623380_1511098225797057_4172174965366828308_o

Bilgi Sinema, bir bağımsız sanatçı kolektifi tarafından Kadıköy/Yeldeğirmeni’nde yeni açılan Köşe adlı performans mekanında etkinliklerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Sinema perdesinde deneyimlenmesinin zaruri olduğunu düşündüğümüz filmlerin gösterileceği Bilgi Sinema Günleri kapsamında Ekim ayının son cumartesi günü Jean-Luc Godard’ın kült bilimkurgu filmi Alphaville (1965) gösterilecek.

Amerikalı özel dedektif Lemmy Caution, başka bir gezegendeki baskıyla yönetilen bir ülkenin başkenti Alphaville’e gelir. Amacı ülkenin başkanına suikast düzenlemektir. Alpha 60 isimli başkan aslında insan benzeri bir robottan başka bir şey değildir. Ne var ki Lemmy olaylar esnasında çekici bir kadın olan Natacha’yla tanışıp aşık olur. Güzel kadın, Alpha 60’ı tasarlayan bilimadamının kızıdır. Dolayısıyla Lemmy’nin görevinin önündeki en büyük engel bu kızla yaşadığı ilişki oluverir. Yeni Dalga’nın öncülerinden olan yönetmen Godard, adeta eski Fransız avantür filmlerinden ödünç aldığı karakterleri ve karanlık film atmosferi ile tüm özel efektlerden arınmış deneysel, ‘kara film’ türünden izler taşıyan bir bilimkurguya imza atıyor.

Gösterim için hazırlanan ve bilet ile birlikte sunulacak olan kitapçıkta, Doxa’nın 2. sayısında (Norgunk Yayınevi, 2006) yer alan Işıl Baysal Serim’in ‘Işıkla Yazılmış Kent Alfa’dan Hiçliğin Kentine Yolculuk “Alphaville: Lemmy Caution’ın Tuhaf Hikayesi, Jean-Luc Godard, 1965” adlı yazısı ile 1986 yılında yayınlanan …Ve Sinema dergisinin üçüncü sayısında Ufuk Üsterman’ın “Jean Luc ”Goodart”ın Alphaville filminden bazı okumalar…..” adlı yazısı yer alacaktır.

Film öncesinde Işıl Baysan Serim, film hakkında ufak bir konuşma gerçekleştirecektir.

Alphaville / Yön. Jean-Luc Godard
99′ / Dijital / Fransızca & Türkçe Altyazılı / 1965

Tarih: 25 Ekim, 2014 Cumartesi / 20:00
Etkinlik Mekanı: Kadıköy, Köşe – Uzun Hafız Sokak 57/A

«Sonunda birisi benim yerimi, kızıl yıldızı bulur. Bizim görkemli parlak galaktik koridorlarımızla bütün bu lüks ve ışıkla (ortaya çıkan) parıltıyı karşılaştırabilirsin. O yalnızca (bu) engin, devasa labirentte kenetlenmiştir. Kişi yalnızca şimdiyi bilebilir. Kimse geçmişte ya da gelecekte yaşayamaz. Bizden önce, burada hiçbir şey varolmadı. Hiç kimse. Biz burada tamamıyla yalnızız. Özgünüz. Müthiş özgünüz. Sözcüklerin anlamı ve ifadeleri hiçbir şekilde yalıtılmış bir sözcükle tutuklu kalamaz veya bir tasarımın detayı anlaşılamaz. Ancak bütünün anlamı kaçar. Bir kere sayı bir’i öğrendik. Sayı iki’yi de bildiğimize inanıyoruz. Çünkü bir artı bir iki eder. İlk olanı unutunuz. ‘Artı’nın anlamını bilmeliyiz. İnsanların geçmiş yüzyıllarda yaşınmış hareketli mantıklı olarak onları birer birer yıkacaktır. Ben Alfa 60, sadece bu yıkımın mantıklı anlamlarıyım.»
— Alphaville Filminden Bir Monolog

Biletler 13 Ekim Pazartesi gününden itibaren Beyoğlu/Salt’ın üst katındaki Robinson Crusoe 389 adlı kitapevinden temin edilebilir. Biletleri alacağınız zarfın içinde bu gösterim için hazırladığımız kitapçık da mevcuttur. Etkinlik günü bilet satışı gerçekleşmeyecektir. [email protected] ‘a mail atarak online bilet alabilir, rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Görsel tasarımlar Sarp Sözdinler’e aittir.

Ayrıntılı Bilgi: bilgisinema.com

Afiş Tasarım Sarp Sözdinler

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.