Koleksiyoncu (2002)

Son belgesel filmi Kraliçe Lear (2019) ile adından övgüyle söz ettirmeyi başaran usta yönetmen Pelin Esmer, 2002 yılında amcası Mithat Esmer’in gerçek yaşam öyküsünden esinlenerek çektiği Koleksiyoncu’da, koleksiyon aşkına adanmış bir hayatın incelikli dokusunu, gerçeğin özünden beslenen nostaljik detaylar vasıtasıyla beyaz perdeye taşıyor. Yaşlı adamın çocuk yaşta başlayan ilginç nesneleri biriktirme merakı yıllar içerisinde terk edilmesi güç bir tutkuya dönüşüyor ve onu neredeyse her gün İstanbul’un kuytu köşelerine yolculuklar yapan, koleksiyonları için keşfedeceği yeni parçalar bulma ümidiyle yanıp tutuşan hayalperest bir gezgine dönüştürüyor. Belgesel 2000’li yılların başında çekilmiş olmasına rağmen; İstanbul’un son yıllar içerisinde yaşadığı hızlı sosyokültürel dönüşüm, kameranın dolaştığı Galata, Beyazıt, Balat, Eminönü gibi 7/24 yaşayan çokkültürlü ve renkli yerleşim yerlerinin adeta şehrin eski günleri yad eden, inci tanesi gibi iç içe dizilmiş kadim yarenler olarak konumlanmasına da ön ayak oluyor. Pelin Esmer’in belgesel filmleri, hayatın saf yüzüne, tanıklıklarımızın ve anılarımızın tam kalbine yapılan bir yolculuk gibi duru ve minimal; ancak yitirileni, unutulup gideni sinema perdesine sonsuza dek işlemesi açısından bir o kadar sarsıcı bir deneyim sunuyor bizlere.

Sizler de Mithat Esmer’in büyülü dünyasına konuk olabilir, yönetmenin retrospektifindeki kıymetli filmlerden biri olan Koleksiyoncu’yu 4 Haziran’a kadar MUBI’de izleyebilirsiniz.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Pelin Esmer
Oyuncular: Mithat Esmer

Yazar Hakkında

Elif Düşova

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Sinemaya yıllardır tutkulu bir şekilde bağlı. İyi bir film izleyicisi olmanın yanı sıra amatör birtakım işlerde sanat yönetmenliği yaptı. Edebiyattan, klasik sanattan, tiyatrodan ve fotoğraftan da çok keyif alıyor. Şu sıralar farklı fotoğraf projeleri için fotoğraf üretiyor, ortak sergi hazırlıklarına devam ediyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.