53. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nin büyük ödülü, Romanyalı yönetmen Radu Jude’un “I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians” isimli filmine gitti.

Bu yıl 29 Haziran – 7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen ve Çek Cumhuriyeti’nin en büyük film festivali olan 53. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nin kazananları belli oldu. Festivalin en büyük ödülü olan ‘’Crystal Globe’’, Romanyalı yönetmen Radu Jude’un “I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians” isimli yeni filminin oldu. Festivalin ‘’Jüri Büyük Ödülü’’ ise Arjantinli yönetmen Any Katz’ın ‘’Sueño Florianópolis’’ isimli filmine gitti. Aynı filmin oyuncusu Mercedes Morán ise ‘’En İyi Kadın Oyuncu’’ ödülünü aldı. ‘’En İyi Erkek Oyuncu’’ ödülü ise İsrail yapımı ‘’Geula’’ filmindeki rolü ile Moshe Folkenflik’in oldu.

Festivalde her yıl olduğu gibi bu yıl da Hollywood’dan tanıdığımız ünlüler de vardı. Tim Robbins ve Robert Pattinson özel ödüllerini almak için Karlovy Vary’deydi. Tim Robbins dünya sinemasına yaptığı katkılardan dolayı ‘’Crystal Globe’’ ödülünü alırken, Robert Pattinson da festival başkanı özel ödülünü aldı.

Karlovy Vary’nin resmi jürisi dışında verdiği ödüllerden FIPRESCI (Uluslararası Film Eleştirmenleri) ödülünü Any Katz’ın ‘’Sueño Florianópolis’’ isimli filmi kazandı. Ekümenik Jüri Ödülü ise ‘’Redemption’’a gitti. FEDEORA (Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu) ödülünü de ‘’Suleiman Mountain’’ kazandı. Genç sinemacılara destek olmak amacıyla verilen ödüllerde ise ‘’Works in Progress’’ ödülünü yönetmen Ahmad Ghossein’in ‘’All This Victory’’ isimli filmi kazandı. ‘’Docs in Progress’’ ödülü ise Yuriy Shylov’un ‘’The Projectionist’’ isimli belgeseline gitti. ”Eurimages Lab Project’’ ödülünü de ‘’Normal’’ isimli filmi ile Adele Tulli kazandı.

Rakamlarla 2018 Karlovy Vary

53. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’ne toplamda 13.080 kişi katıldı. 10.857 biletli seyirci, 403 yönetmen ve yapımcı, 1.190 sinema profesyoneli ve 630 gazeteci festivali takip etti. Festival boyunca 140.135 bilet satılırken, 236 filmin gösterimi yapıldı. Bu filmlerin 143’ü uzun metrajlı ve 38’i kısa film olmak üzere toplamda 181’i kurgu oldu. Gösterilen 55 belgeselin ise 35’i uzun metrajlı, 20’si ise kısa filmler oldu.

İşte Tüm Ödüller ve Kazananlar

Büyük Ödül – Crystal Globe: I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians (Romanya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Bulgaristan, Almanya)
Yönetmen: Radu Jude

Jüri Özel Ödülü: Sueño Florianópolis (Arjantin, Brezilya, Fransa)
Yönetmen: Ana Katz

En İyi Yönetmen Ödülü: Olmo Omerzu
Film: Winter Flies (Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Polonya, Slovakya)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Mercedes Morán
Film: Sueño Florianópolis

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Moshe Folkenflik
Film: Redemption (İsrail)

Jüri Özel Mansiyon Ödülü: Jumpman (Rusya, Litvanya, İrlanda, Fransa)
Yönetmen: Ivan I. Tverdovskiy

Jüri Özel Mansyion Ödülü: History of Love (Slovenya, İtalya, Norveç)
Yönetmen: Sonja Prosenc

‘’East of the West’’ Büyük Ödülü: Suleiman Mountain (Kırgızistan, Rusya)
Yönetmen: Elizaveta Stishova

‘’East of the West’’ Jüri Özel Ödülü: Blossom Valley (Macaristan)
Yönetmen: László Csuja

En İyi Belgesel Film Büyük Ödülü: Putin’s Witnesses (Letonya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti)
Yönetmen: Vitaly Mansky

Belgesel Film Jüri Özel Ödülü: Walden (İsviçre, Avusturya)
Yönetmen: Daniel Zimmermann

Právo İzleyici Ödülü: Rain Man (ABD, 1988)
Yönetmen: Barry Levinson

Dünya Sinemasına Katkı Özel Ödülü – Crystal Globe: Tim Robbins

Dünya Sinemasına Katkı Özel Ödülü – Crystal Globe: Barry Levinson

Festival Başkanı Özel Ödülü: Robert Pattinson

Çek Sinemasına Katkı Festival Başkanı Özel Ödülü: Jaromír Hanzlík

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.