Marlon Brando

Marlon Brando ilk Oscar’ını 1955 yılında On The Waterfront (1954) adlı filmle kazanmıştır. The Godfather (1972) filmindeki Don Corleone rolüyle ikinci kez Oscar kazanacağını öğrendiğinde ise törene katılmamış ve yerine 26 yaşındaki genç bir Kızılderili kadın olan Sacheen Littlefeather’ı göndermiştir. Ödül anons edildiğinde sahneye Sacheen Littlefeather gelmiş ve Brando’nun ABD’nin Kızılderililere olan tavrını protesto etmek amacıyla heykelciği kabul etmediğini açıklamıştır. Littlefeather, Brando’nun yazdığı mektuptan şu satırları okumuştur: “200 yıl boyunca toprağı, yaşamı, ailesi ve özgür olma hakkı için savaşan yerli halka şöyle dedik: ‘İndir silahını arkadaş, gel beraber oturalım. İndirirsen eğer silahını arkadaş, barıştan söz ederiz senle, anlaşırız senin hayrına.’ Silahlarını indirdiklerinde ise onları katlettik. Onlara yalan söyledik.”

 

Cüneyt Arkın

1972 yılında Altın Koza Film Festivali’nde Baba (1971) filmiyle Yılmaz Güney’e En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerinin verileceğinin belli olmasından sonra siyasi nedenler ile bu ödüllerin verilmemesi üzerine En İyi Erkek Oyuncu ödülü Yaralı Kurt (1972) filmindeki performansı nedeni ile Cüneyt Arkın’a verilmiştir. Ancak Arkın ödülü kabul etmemiştir. Arkın yıllar sonra verdiği bir röportajda ödülü reddetme gerekçesini şu şekilde açıklamıştır: “O ödül Yılmaz’ın hakkıydı. Şimdi Yılmaz bunu bilirken, aklı başında herkes bunu bilirken, o ödül bana yakışır mıydı? Yakışmazdı. Ben bütün filmlerimde kahramanları canlandırdım. Haksızlığa karşı geldim. Kendime hep şunu sordum. Hayatta da böyle miyim? Filmlerde kahraman olmak, adil olmak, kötünün karşısında olmak çok kolay ama hayatta olabiliyor musun? Ben hep o hesabı yapmışımdır. O ödül, resmen Yılmaz’ın hakkıydı. Yılmaz Güney çok önemli bir insandı. Çok önemli bir sinema adamıydı. Hak ettiği itibarı ona halk iade etti. Türkiye’de halk, sanatçıya gerçek değerini her zaman vermiştir.”

 

Dudley Nichols

Oscar’ı reddeden ilk isim yazar Dudley Nichols’dur. Nichols, 1935 yılında The Informer (1935) adlı filmin senaryosuyla kazandığı Oscar’ı kabul etmemiştir. Nichols’un ödülü reddetme nedeni ise Yazarlar Birliği’nin grevde olmasıdır.

1 2 3 4

Yazar Hakkında

Ezgi Ulukoca

15 Şubat 1984’te Eskişehir’de doğdu. Ertesi gün hava çok soğuktu, evden çıkmadı. Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu, avukattır. Sinema ve edebiyat ile ilgilenir. Seyahat etmeyi, bir de çillerini çok sever. Ayaklarının altından gıdıklanır, viskiyle arası yoktur. Kerevize bayılır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.