Koronavirüs nedeniyle iptal edilen 73. Cannes Film Festivali, bu yılki filmlerinin bir kısmını Cannes 2020 adı altında çeşitli festivallerde gösterecek.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, 73. Cannes Film Festivali’ni de etkiledi. Salgın nedeniyle daha önce tarihi iki kez ertelenen festivalin, Tribeca ve SXSW Film Festivalleri gibi online olarak yapılmayacağı net bir şekilde belirtilmişti. Son yapılan açıklamada ise festivalin bu yıl fiziki olarak gerçekleştirmenin zor olduğu ve bu nedenle festivali bu yıl iptal ettiklerini duyurdu. Ancak Festival direktörü Thierry Frémaux yaptığı açıklamada, bu yıl festivalde gösterilmesi planlanan filmlerden bazılarını Cannes 2020 etiketiyle Venedik Film Festivali de dahil olmak üzere farklı festivallerde göstermeyi planladıklarını söyledi. Önümüzdeki ay bu seçkide yer alan filmler takipçilerle paylaşılacak.

Thierry Frémaux

Frémaux, Screen Daily’e yaptığı açıklamada,“Bu yılın seçkisi hepimizin bildiği bölümler Yarışma, Belirli Bir Bakış ve Yarışma Dışı formatında olmayacak. Hiçbir şey olmamış gibi davranmak saçma olurdu. Ama izlediğimiz ve sevdiğimiz filmleri tanıtmak istiyoruz. Dünyanın dört bir yanından filmler ve muhteşem eserler aldık ve bu filmlerin izleyicilerini bulmalarına yardımcı olmak da bizim görevimiz” dedi.

Ayrıca Frémaux, seçkideki filmlerin bu yıl ve 2021 baharı arasında gösterime girmesi planlanan filmler olacağını ve Yarışma Dışı ve Belirli Bir Bakış bölümlerinden filmlerin de seçilebileceğini ekledi. Filmler, bu yıl içinde Venedik ile birlikte Toronto, Deauville, Angoulême, San Sebastian, New York, Busan ve Lumière gibi diğer festivallerde Cannes 2020 etiketi altında gösterilecek. Bazı filmlerin, 2021 Cannes Film Festivali için yeniden değerlendirilebileceği de duyuruldu.

Bu yıl hiçbir jüri oylaması ve ödül verilmeyecek olsa da Frémaux, 2020 jüri başkanı Spike Lee‘nin 2021 Cannes için geri dönmesini memnuniyetle karşılayacağını söyledi.

Frémaux son olarak, Wes Anderson’ın The French Dispatch ve Nanni Moretti’nin Three Stories gibi filmlerin Cannes’da gösterilebileceğini ancak resmi seçkinin bir parçası olamayacağını da söyledi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.