Agnieszka Holland’nın yönetmen koltuğunda oturduğu Charlatan’dan ilk fragman yayınlandı. Film dünya prömiyerini 70. Berlin Film Festivali’nde yapacak. Europa Europa ile Oscar adaylığı olan Polonya sinemasının en önemli isimlerinden Holland, geçen sene de Mr. Jones ile Berlin Film Festivali’nde yer almıştı. Yönetmenin son filmi, bu sene Berlin Film Festivali’nin Özel Galalar bölümünde gösterilecek.

“Duyusal ve sade bir dil bulmaya çalıştım. Durağan. Yalın. Sessiz. Az diyaloglu.”

Yönetmen, son filminde bu hikâyeyi nasıl  anlattığını şu cümlelerle açıklıyor: “Duyusal ve sade bir dil bulmaya çalıştım. Durağan. Sessiz. Yalın. Az diyaloglu. Gizli duyguları yansıtan. Zamanın geçişi son derece kişisel: yıllar birkaç dakika içinde akıyor gidiyor ve bazen bazı dakikalar sonsuza dek sürecek gibi hissettiriyor… İnsan ruhunu analiz etmeden anlatmaya;  karakterin iç dünyasında olanları davranışlarla göstermeye çalıştım.”

Senaryosunda Marek Epstein’ın imzasının olduğu olduğu film, sinemaseverleri  yirminci yüzyılın ilk yarısına götürüyor ve Çek şifacı Jan Mikolášek‘in hayat öyküsünü beyaz perdeye taşıyor. İnsanları tedavi etmek için bitkisel ilaçlar kullanan ve bu konudaki yeteneğinin peşinden gitmek için pek çok fedakarlık yapan Mikolášek hayatı boyunca savaşlarla ve baskıcı rejimlerle mücadele eden bir karakter olarak dikkat çekiyor. Yönetmen Holland, Charlatan‘da Mikolášek’in sadece dış dünyayla verdiği mücadeleyi değil aynı zamanda da kendi iç dünyasında verdiği savaşa da odaklanacağını açıkladı. Filmde Jan Mikolášek’e Ivan Trojan  hayat veriyor. Karakterin gençlik yıllarındaki hâlini ise Josef Trojan canlandırıyor. Filmde ikiliye Juraj Loj, Jaroslava Pokorná, Jiří Černý ve Miroslav Hanuš eşlik ediyor.

Filmin fragmanına aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.