The Grand Budapest Hotel (2014)

The Grand Budapest Hotel PosterWes Anderson’un Stefan Zweig’in yazılarından ilham alarak senaryosunu oluşturduğu, 2014 yapımı filmi, başlangıcında da yazara selam göndererek hikaye içinde hikaye anlatmaya başlıyor. 20.yüzyılın başlarında hayali bir Avrupa şehri olan Zubrowka’da bulunan Büyük Budapeşte Oteli’nin mesleğinde nam salmış efsanevi konsiyerjiyle, işe yeni başlayan çaylak bellboyun arasında gelişen arkadaşlık ilişkisinin minvalinde, dönemin sosyal ve toplumsal yaşamına da tanık oluruz. Kahramanlar maceradan maceraya sürüklenirlerken, izleyicinin karşısına çıkan ve filmin bütününe yedirilen absürdlüklerin ahenkli bir tat kattığını görürüz.

Film, yönetmenin hayal dünyasının enfesliği ve en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş sinematografisi ile ortaya çıkan 100 dakikalık pastel tonlarında bir masal olarak sunuluyor.

64.Berlin Film Festivali’nin açılış filmi olan ve Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Büyük Budapeşte Oteli aynı zamanda yıldız oyuncu kadrosuyla da göz kamaştırıyor. Şahsına münhasır yönetmen Wes Anderson’un kara komedi türündeki bu yapımı,  dönem dönem tekrar açıp  izlemek isteyeceğiniz türden bir film. The Grand Budapest Hotel, 33.İstanbul Film Festivali’nde Türkiye prömiyerini yapmıştı.

 

Filmin Künyesi:

Yönetmen: Wes Anderson

Oyuncular: Ralp Fiennes, F.Murray Abraham, Adrien Brody, Matthieu Amalric, Willem Dafoe, Jeff Goldblum, Harvey Keitel, Jude Law, Bill Murray, Edward Norton, Saoirse Ronan, Jason Schwartzman, Léa Seydoux, Tilda Swinton

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.