Dünya prömiyerini 71. Cannes Film Festivali’nde yapan; Toronto, Londra ve Stockholm gibi pek çok önemli festivalde gösterilen Girls Of the Sun‘dan yeni fragman yayınlandı. About Elly ve Paterson’daki performanslarıyla hatırladığımız İranlı aktris Golshifteh Farahani’nin başrolünü üstlendiği film, IŞİD’e karşı savaşan Ezidi Kürt kadınlarını konu alıyor.

Fransızca ismiyle Les filles du soleil‘in yönetmen koltuğunda Eva Husson oturuyor. Cesur bir hikayeye sahip olan film, IŞİD tarafından ele geçirilen ve işgal edilen kasabalarını geri almaya çalışan Ezidi Kürt kadınların mücadelesini ana odağına koyuyor. “Güneşin Kızları” adlı bir Kürt kadın taburunun başkomutanı Bahar’ı canlandıran Golshifteh Farahani‘ye filmde Mon Roi‘den hatırladığımız  ödüllü oyuncu Emmanuelle Bercot  Mathilde isimli gazeteci karakteriyle eşlik ediyor. Oldukça dikkat çekici olan filmin oyuncu kadrosunda Zübeyde Bulut, Sinama Alievi, Mari Semidovi ve Roza Mirzoiani yer alıyor.

Cesur ve İlham Verici Bir Hikaye

Yönetmen Eve Husson, Suriye ve Irak’tan geçerken IŞİD militanları tarafından rehin alınan; kaçmayı başaran ve geride kalanlara yardımcı olmak için mücadele eden kadınların yaşadığı istismar edilme, zorla alıkonulma, tecavüz gibi haberlerin kendisine filmi yapmak için ilham verdiğini söylüyor. Güneşin Kızları bir gözlemcinin bakış açısıyla saldırıların ilk günlerini kapsayacak şekilde kadın savaşçılarla birlikte hareket edip onların zorlu yaşam koşullarını beyaz perdeye yansıtıyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.