gaspar-noe-2006-6

Gaspar Noé, filmlerini “uzaydan bile görebileceğiniz” o farklı yönetmenlerden. Fazlasıyla parlak ve göz alıcı renkler, kameranın uğultulu dönüşleri, ve oldukça tuhaf psikoseksüel temaları şimdiye dek çektiği üç filmin de temel taşlarından; I Stand Alone (1998), Irreversible (2002) ve Enter the Void (2009).

Bu hafta, Cannes seyircisi Noé’nin son filmi, üç boyutlu ve üç saatlik bir cinsel uyanış melodramı olan Love ile tanışacak.

Love’da Gaspar Noé’yi bir kez daha Lost River’da Ryan Gosling’in ekibinde yer alan ve Irreversible’da parmak uçlarında dans eden bir duygu karmaşasıyla seyirciyi şaşırtan görüntü yönetmeni Benoît Debie ile çalışırken göreceğiz.

Enter the Void (2009)

Enter the Void (2009)

En sevdiği 10 film listesinin ilk sırasındaki 2001: A Space Odyssey için şunları söylüyor Noe;

“Hayatımda en çok izlediğim film bu. 40 defa ya da daha çok izlemiş olabilirim. 7 yaşındayken Buenos Aires’te bu filmi keşfettiğimde hayatım değişti. Bana sanrılar gösteren ilk deneyimimdi, ayrıca sanatsal açıdan benim için büyük bir mihenk taşı ve annemin nihayet fetüsün ne olduğunu ve dünyaya nasıl geldiğimi açıklamasını sağlayan şeydi. Bu film olmadan asla bir yönetmen olamazdım”.

Bu durum da Noé’nin filmlerinde vazgeçemediği temaların sebebini açıklar nitelikte.

Listenin geri kalanı ise şu şekilde;

2001: A Space Odyssey (1968) Stanley Kubrick
Amour (2012) Michael Haneke
Angst (1983) Gerald Kargl
Un Chien Andalou (1928) Luis Buñuel
Eraserhead (1976) David Lynch
I Am Cuba (1964) Mikhail Kalatozov
King Kong (1933) Merian C. Cooper/Ernest B. Schoedsack
Salo, or The 120 Days of Sodom (1975) Pier Paolo Pasolini
Scorpio Rising (1964) Kenneth Anger
Taxi Driver (1976) Martin Scorsese

Yazar Hakkında

İrem Güller

1990 yılında, şu an ne kadar sıcak olduğunu pek hatırlayamadığı bir yaz gününde dünyaya geldi. Ege Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim aldı. Edebiyatı, tiyatroyu ve sinemayı, esasen özünde “kurgu” barındıran her şeyi çok seviyor. Hikayeler anlatmaktan, hikayeler dinlemekten, gerçek olanı hikayeleştirmekten hoşlanıyor. Metinler üzerine düşünmek ve kendi metinlerini yaratmak en büyük tutkusu.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.