!f haberler!f İstanbul

!f’te Yarın! – 16 Eylül

Bu yıl 18.si gerçekleştirilen !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, çeşitliliğin birlikteliğinden ilham alarak çıktığı yolculuğuna hız kesmeden devam ediyor.

!f Çocuk, !f Efsaneler ve !f Belgeseller gibi birçok seçki ile dopdolu bir program hazırlayan festival, 13 – 22 Eylül tarihleri arasında sinema severleri bekliyor.

16 Eylül günü !f İstanbul kapsamında gösterimi yapılacak yapımları buradan inceleyebilirsiniz.

16 Eylül – Pazartesi

Being Impossible  | City’s 7 – 13:00

Yönetmen: Patricia Ortega

r: Dram

Süre: 97 dk

Fil’m Hafızası Puanı: 7.5/10

Hayatında bir dönüm noktasında olan Ariel’in, sosyal olarak kabul görmüş fakat ezilmiş bir kadın olarak yaşamak veya hayatını interseksüel bir kişi olarak yaşamak ve toplumun kalıplarıyla yüzleşmek arasında karar vermesi gerekmektedir.

 

salkım hanımın taneleri ile ilgili görsel sonucu

Salkım Hanımın Taneleri | Beyoğlu – 19:00

Yönetmen: Tomris Giritlioğlu

r: Dram

Süre: 120 dk

Film, Gayrimüslimlere 1940’lı yıllarda ağır bir vergi mükellefiyeti getirilmesini ve gayrimüslimler bu yüksek vergiyi ödeyemeyince tüm mal varlıklarını kaybetmelerini konu alıyor. Hala borcu kalanlar ise, borçlarını ödeme karşılığında sürgüne gönderiliyorlar.

 

 

lara fili ile ilgili görsel sonucu

Lara | Beyoğlu – 21:30

Yönetmen: Jan Ole Gerster

r: Dram

Süre: 96 dk

Lara’nın 60. yaş günü ile müzik kariyeri yapmasını istediği oğlunun ilk piyano konseri aynı güne denk geliyor. Lara bugünün çok özel olmasını istese de işler pek istediği gibi gitmez.

 

 

Tabutta Rövaşata

Tabutta Rövaşata | Kadıköy Sineması – 16:00

Yönetmen: Derviş Zaim

r: Dram

Süre: 76 dk

Rumeli Hisarı sokaklarında geceleri araba kaçırıp sabahları o arabaları bulduğu yere bulduğu şekilde bırakarak yalnız ve yoksul bir hayat sürmektedir. Bir gün tanıştığı kıza aşık olan ve ona evini açan Mahsun, bu iyiliği karşısında hayal kırıklığına uğrayacaktır.

 

anna eriksson m ile ilgili görsel sonucu

M | City’s 7 – 19:00

Yönetmen: Anna Eriksson

r: Deneysel

Süre: 94 dk

Film, aslında her canlının içinde var olan ”cinsellik” ve ”ölüm” gibi iki kavramı video-art şeklinde oluşturduğu görsel yelpazesiyle gerçekleştirilen bir araştırma ve konu üzerine inceleme çalışmasını ele alıyor.

Gaye Kiper
1996 yılının Mayıs ayında İstanbul’da doğdu. Mütercim-Tercüman olmanın yanı sıra hayatının her döneminde olduğu gibi yine sanatla ilgileniyor. Uzun süre Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde tiyatro eğitimi aldı ve her daim kendisini farklı mutluluklara yönelten sinema ve tiyatro dünyasını çok sevdi. Şimdilerde ise, bu dünyasına bir de seyahati kattı ve gezip görme merakından kendisini alamıyor. Gelecekte bir gün bu sanat dünyasının bir parçası olabilmeyi umuyor.

Yorum yaz