itsonlytheendoftheworldhande

Hande Sönmez’in Seçimleri

  1. The Salesman (Yön: Asghar Farhadi, 2016)

Neden izlenmeli? Çektiği ikinci uzun metraj filmi A Seperation ile 2011 yılında En İyi Yabancı Film Oscar’ını kazanan Asghar Farhadi’nin bu yıl Cannes’da gösterilen ve En İyi Senaryo ile En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görülen yeni filmi The Salesman, Filmekimi’nin en merak uyandırıcı filmlerinden biri olarak öne çıkıyor. Film, İranlı tiyatrocu çift Rana ve Emad’ın usta yazar Arthur Miller’ın “Death of a Salesman” oyununu sahneledikleri sırada aralarında geçenlere odaklanıyor. Jilet gibi bir kurgu, kusursuz işleyen bir senaryo ve usta oyunculuklar izlemek için bu yıl Filmekimi’nde The Salesman’i tercih edebilirsiniz.

  1. It’s Only the End of the Word (Juste La Fin Du Monde, Yön: Xavier Dolan, 2016)

Neden izlenmeli? Kanada’nın dâhi çocuğu Xavier Dolan, yedinci uzun metraj çalışmasında da sevenlerini şaşırtmayacağa benziyor. Marion Cotillard, Gaspard Ulliel, Vincent Cassel, Léa Seydoux ve Nathalie Baye gibi yıldızların yer aldığı Dolan’ın yeni filmi yönetmenin mayınlı bölgesi olduğu bilinen “aile” meselesini odağına alıyor. Cannes’da Altın Palmiye için yarışan film,  eleştirmenler tarafından genç yeteneğin olgunlaşmaya başladığı film olarak ele alındı. It’s Only The End of The World’u (2016) hem yönetmenin yeni yorumunu görmek hem de yıldızlarla dolu bir kadroyu aynı kadrajda izlemek için tercih edebilirsiniz.

  1. Julieta (Yön: Pedro Almodovar, 2016)

Neden izlenmeli? İspanyol sineması dendiğinde hiç kuşkusuz ilk sıralarda anılacak usta yönetmen Pedro Almodovar’ın yirminci filmi Julieta (2016), yönetmenin ustalık döneminin bir yapıtı olarak nitelendiriliyor. Almodovar, yeni filminde seyirciyi yine iyi ve sarsıcı bir dramla baş başa bırakacağa benziyor. Yorumlardan da anlaşıldığı üzere Julieta’nın geçmişi bizi de en az karakterin kendisi kadar sarsacak.

  1. Florence Foster Jenkins (Yön: Stephen Frears, 2016)

Neden izlenmeli? Festival izleyicilerinin Benim Güzel Çamaşırhanem (2001) ile hatırlayacağı İngiliz yönetmen Stephen Frears’ın Meryl Streep ve Hugh Grant’ı buluşturduğu ve iki oyuncunun da sınırları aşan performanslar sergilediği Florence’ı Filmekimi’ndeki en önemli filmlerden biri kuşkusuz. Streep, dönemin New York’unun en ünlü ve en yeteneksiz sopranosu Florence Foster Jenkins’e hayat verirken, filmdeki tüm şarkıları kendisi seslendiriyor.

  1. I, Daniel Blake (Yön: Ken Loach, 2016)

Neden izlenmeli? Bir festival Ken Loach filmi olmadan ve onun filmini görmeden bitirilmemeli. Yönetmenin uzun yıllardır derdine ortak ve derman olan senarist Paul Laverty ile en iyi birlikteliklerinden biri olarak adledilen I, Daniel Blake (2016) bir işçi mücadelesinin ötesine geçmeyi başarıyor. Derdi olan sisteme sinemasıyla cevap veren Ken Loach I, Daniel Blake  ile bu yıl Cannes’da Altın Palmiye’yi ikinci kez kucakladı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.