Artık herkes kaç yaşına gelirse gelsin genç kalmak ve genç görünmek istiyor değil mi? Tüm sinema ve televizyon endüstrisi özellikle kadınlardan hep genç görünmesini bekliyor, sürekli olarak ekranlarda genç oyunculara yer veriliyor. Biraz abartarak söylersek kırk yaşını geçen bir aktöre kolay kolay rol bile verilmiyor. Üstelik bu durum yalnızca eğlence sektörü için geçerli değil. Gündelik hayatta da insanlar genç ve güzel görünmek için sayısız estetik operasyonlar geçiriyor. Peki genç görünme isteği ne kadar gerçekçi? İnsan ömrünün yalnızca yirmi yılı gençlikle geçiyor. Ağırlıklı olarak orta yaş veya yaşlılıkla geçecek ömürler yaşıyoruz. O zaman yaşlılığımızı sevmemiz, onunla barışmamız ve yaşlıyken de mutlu olmamız gerekmez mi? Çoğunlukla aptallıklar ve pişman olduğumuz şeyler yaparak geçirdiğimiz gençlik günlerimizin aksine bilgelikle geçecek yaşlılığımızı taçlandırmanın zamanı gelmedi mi? Bu nedenle yaş almış ancak yaşama sevincini kaybetmemiş insanların hikâyelerini derlediğim bir liste hazırlamak istedim. İkinci baharlarındaki insanların azim ve aşkla sürdükleri hayatlarına göz atmaya ne dersiniz?

1-         The World’s Fastest Indian (2005) 

Anthony Hopkins, klasik Indian motosikleti ile dünya hız rekorunu kıran Burt Munro’nun gerçek hayat hikâyesi ile karşımıza çıkıyor. Munro, dünyanın bir ucundan Utah’taki Bonneville tuz çöllerine motorunu denemek için yola çıkar ve karşılaştığı tüm zorluklara rağmen, yeni hız rekorunun sahibi olur. Munro’nun 1967 yılında kırdığı dünya rekorunu henüz kimse geçememiştir. Filmdeki azim dolu hikâye de işte bu serüveni anlatmaktadır. Yönetmenliğini Roger Donaldson’un üstlendiği filmde, Anthony Hopkins’e Aaron Murphy, Iain Rea ve Tessa Mitchell eşlik etmektedir.

2-        The Bucket List (2007)

Milyoner Edward Cole ve araba tamircisi Carter Chambers’ın hayatları, kanser olduklarını öğrenmeleri ile bir hastane odasında kesişir. O andan itibaren artık yalnızca yaşamları boyunca yapmayı istedikleri şeyleri gerçekleştirmeye karar veren ikili, uzun sürecek bir yolculuğa çıkar. Filmin başrollerinde Jack Nicholson ve Morgan Freeman bulunmaktadır.

3-        I’ll See You In My Dreams (2015)

Carol, yirmi yıl önce eşini bir uçak kazasında kaybetmiştir. Yalnız yaşadığı evindeki tek sosyal etkinliği, yakın arkadaşlarıyla gerçekleştirdiği poker partileridir. Carol’ın rutin hayatı evinin havuzunu temizlemeye gelen genç adam ile bozulur. Ardından kendinden emin ve ne istediğini bilen Bill ile tanışmasıyla Carol, aşk için hâlâ geç olmadığını fark eder. Brett Haley’in yönetmenliğindeki filmin oyuncu kadrosunda Blythe Danner bulunurken ona Martin Starr, Sam Elliott, Rhea Perlman, June Squibb ve Mary Kay Place eşlik eder.

4-        Larry Crowne (2011)

 Larry Crowne, deniz kuvvetlerinden ayrıldıktan sonra bir şirkette ekip lideri olarak çalışmaya başlamıştır. Ancak şirketin küçülmeye gitmesiyle işsiz kalmıştır. İşsiz kalması nedeni ile evinin kredisini ödemekte zorlanan Larry, arkadaşlarının tavsiyesiyle üniversiteye kaydolur. Üniversitede hitabet hocalığı yapan Tainot, hem evliliğini hem de mesleğini sürdürebilmek için ihtiyacı olan ilgiyi kaybetmişken, Larry onca genç öğrencinin arasından Tainot’un dikkatini çekmeyi başarır. Larry ve Tainot, yaşamak için gerçek nedenlerini keşfetmeye başlarlar. Aynı zamanda filmin yönetmenliğini yapan Tom Hanks’e güzeller güzeli Julia Roberts eşlik etmektedir.

5-         Saraband (2003)

Usta yönetmen Ingman Bergman’ın Scenes From A Marriage (1973) adlı filminin gelecekteki devamı niteliğinde olan yapımda, boşanmalarının ardından bir süre daha görüşmeye devam eden Marianne ve Johan’ın, Johan’ın tekrar evlenmesi üzerine kesilen ilişkileri, yirmi beş yıl sonra Marianne’nin Johan’ı ziyaret etmesiyle yeniden başlar. Başrollerde Erland Josephson ve Liv Ullmann bulunmaktadır.

6-       Grumpy Old Men (1993)

Sinemanın en komik ikililerinden olan Jack Lemmon ve Walter Matthau, bu kez otuz beş yılı aşkın süredir arkadaşlık eden Max ve John’a hayat vermektedir. Max ve John birbirine çok yakın olmalarına karşın ömürleri hır, gür ve rekabet içinde geçen iki eski komşudur. Lakin aralarındaki rekabet, yaşadıkları kasabaya Ariel adındaki güzel kadının taşınmasıyla had safhaya ulaşır.  Jack Lemmon, Walter Matthau ve Ann-Margret’li ile filmin devamı niteliğindeki Grumpier Old Men’de (1995) ise kadroya Sophia Loren eklenir.

7-         Book Club (2018)

Diane, Vivian, Sharon ve Carol uzun yıllardır yakın arkadaşlardır ve aralarında kurdukları bir kitap kulüpleri vardır. Sırayla birinin önerdiği kitabı okuyan ve bitirince de kitabı tartışan dörtlünün hayatı Vivian’ın önerdiği Grinin Elli Tonu kitabını okumaya başlamalarıyla değişir. Önceleri bu kitabı okumayı reddeden diğer kulüp üyeleri, kitabın ilerleyen sayfalarında kendilerini yeniden keşfetmeye ve unuttukları duyguları yeniden tatmaya başlar. Filmin başrollerinde Diane Keaton, Jane Fonda, Candice Bergen ve Mary Steenburgen bulunmaktadır.

8-         Our Souls At Night (2017)

Bir Netflix yapımı olan filmde efsane ikili Robert Redford ve Jane Fonda yeniden bir araya gelmiştir. Eşlerini kaybettikten sonra uzun zamandır yalnız yaşayan Addie  ve Louis, yıllardır aynı mahallede yaşayan, ancak herhangi bir arkadaşlıkları olmayan iki komşudur. Bir gece Addie, Louis’in evine giderek ondan hiç beklenmedik bir teklifte bulunur. Bu sıra dışı teklif iki yetişkinin hayatına renk ve arkadaşlık duygusunu getirirken küçük kasabanın da dedikodularla çalkalanmasına neden olur.

9-       Hope Springs (2012)

Kay ve Arnold otuz yıldır evlidir ve her evlilikte olduğu gibi Kay, artık birlikteliklerine ilk günkü aşkla devam etmediklerinden yakındığı için evliliğini monotonluktan kurtarma arayışına girişir. Tam da bunun üzerine evlilik terapisi üzerine uzmanlaşmış birinden bahsedildiğini duyar. Kay’in, inatçılığıyla meşhur Arnold’u bulduğu terapiste gitmeye ikna etmesi için gösterdiği çaba, terapistin evliliklerini canlandırmak için verdiği tavsiyelerin yanında hiçbir şeydir. David Frankel’in yönetmen koltuğuna oturduğu filmin baş rollerini ise Meryl Streep, Tommy Lee Jones ve Steve Carell paylaşıyor.

10-      And So It’s Goes (2014)

Dünyanın yalnızca kendi etrafında döndüğünü düşünerek bencilce sürdürdüğü hayatına, varlığından dahi haberdar olmadığı torununun katılmasıyla allak bullak olan emlak komisyoncusu Oren, çareyi hiç de iyi anlaşamadığı komşusu Leah’den yardım istemekte bulur. Oren ve Leah bu süreçte birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı elde ederler ve önyargılarından arınarak kalplerinin sesini dinlerler. Yönetmenliğini Rob Reiner’ın üstlendiği filmin yıldız oyuncu kadrosu ise Diane Keaton, Michael Douglas, Frankie Valli isimlerden oluşmaktadır.

11-      Something’s Gotta Give (2003)

Harry Langer, kendinden oldukça genç olan kadınlarla ilişki kuran bir müzik piyasası kurdudur. Birlikte olduğu genç ve güzel sevgilisinin annesinin yazlık evinde romantik bir hafta sonu geçirmeye karar vermesi herkesin hayatını değiştirecektir. Kızının kendisinden bu kadar yaşlı biriyle olmasına karşı çıkan annesi Erica da o hafta sonunu yazlık evde geçirmeye karar vermiştir. Böylece bir akşam kalbinden rahatsızlanan ve ev istirahati raporu alan Harry, yalnızca genç sevgilisiyle değil, sürekli didiştiği ve farklı yaşam tarzına sahip Erica ile de o hafta sonunu birlikte geçirmek zorunda kalır. Ancak bu süre, Harry ve Erica’nın hiç beklemedikleri şekilde yakınlaşmalarına neden olur. Jack Nicholson ve Diane Keaton’ın başrolünü paylaştıkları filmin yönetmeni Nancy Meyers’tir.

12-      Last Vegas (2013)

Müzmin bekar Billy’nin otuz yılı aşkın süredir birlikte olduğu sevgilisine evlenme teklif etmesiyle çocukluklarından beri arkadaş olan Paddy, Archie ve Sam ile Las Vegas’ta çılgın bir bekarlığa veda partisi yapmaya karar verirler.  Fakat günahlar şehrine adım atmalarıyla yaşlı kurtlar kendilerini hiç ummadıkları serüvenlerin içinde bulur ve yılların dostlukları hayal bile edemeyecekleri testlerden geçer. Filmin başrolündeki dörtlüyü Michael Douglas, Robert De Niro, Morgan Freeman ve Kevin Kline canlandırmaktadır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.