Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğinde, Halkbank’ın ana sponsorluğunda yapılacak 28. Ankara Uluslararası Film Festivali, bu yıl 20-30 Nisan tarihleri arasında izleyiciler ile buluşacak.

Festival bu yıl, Dünya Sineması’ndan birçok filmi izleyiciyle buluşturacak dolu dolu bir programla geliyor.

Anısına,

Berlin’den Taze Taze,

Bir Ülke: İspanya,

Terence Davies Retrospektifi,

Körleşme,

Usta İşi ve

Dünya Festivallerinden bölümleriyle sinemaseverle buluşmaya hazırlanıyor. “Anısına” bölümünde 10 sene önce kaybettiğimiz yönetmen Michelangelo Antonioni ve geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan yönetmen Abbas Kiarostami anısına filmler gösterilirken, “Berlin’den Taze Taze” bölümünde bu yıl Berlin Film Festivali’nde gösterilen ve yarışan filmler izlenecek. Dikkat çeken yapımları ile İspanyol sinemasının son 10 yılına “Bir Ülke: İspanya” bölümünde hak ettiği ilgiyi verecek festival, birbirinden renkli İspanyol yapımı filmi sinemaseverlerin beğenisine sunacak. “Bir Retrospektif” bölümünde ise senarist, yönetmen, romancı ve oyuncu Terence Davies’in en bilinen filmleri yer alacak.

Festivalin teması olan “Körleşme” bölümü festivale damga vuracak bölümlerden biri gibi görünüyor. Festival, bu bölümde ders niteliğindeki filmler ile “Sinema bizi ne zaman körleştirir, seyircinin bakış açısı ile kameranın bakış açısı örtüşmediğinde ne olur?” sorularına cevap arayacak. Öne çıkan filmler arasında Kirsten Johnson imzalı Cameraperson, Wim Wenders başyapıtı Paris Texas, Stanley Kubrick’in unutulmaz filmi A Clockwork Orange yer alacak.

Dünya Sinemasına katkı sağlamış usta yönetmenlerin filmleri “Usta İşi” bölümünde gösterilirken “Dünya Festivallerinden” bölümünde ise her sene olduğu gibi bu sene de dünya festivallerinde gösterilmiş filmler bizleri bekliyor.

Festival ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.