Dardenne Kardeşler’in bu sene Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan filmleri Deux Jours, Une Nuit Adana Altın Koza Film Festivali’nde Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi.

deux

İki çocuk annesi bir fabrika işçisi olarak karşımıza çıkan Sandra (Marion Cotillard), yaz aylarını, yaşadığı depresyon nedeniyle işten uzak geçiriyor. Tam işine geri döneceği sırada, bir kişi eksik çalışarak da işin yapıldığını fark eden patronunun, Sandra ile ikramiyeleri arasında diğer işçileri seçime zorlamasıyla bir gurur savaşına dönecek olan haftasonu start alıyor. 14’e 2 sonuçlanan ilk oylama sonucunda Sandra, işten yakın arkadaşı Juliette’in desteğiyle patronunu yeni bir oylama yapmaya ikna ediyor. Ancak iş arkadaşlarını tek tek ziyaret ederek primlerinden vazgeçirip kendi lehinde oy kullanmaları için ricada bulunmak, Sandra için o kadar da kolay değil. Ucu ucuna idare ettirilen hayatlar, ödenmesi gereken krediler, okutulması gereken çocuklar derken, insana kendini sorgulatan bu seçim, ahlaki değerleri ekonomik çaresizlikle yerle bir ediyor.

Hayat şartları birbirinden çok farklı olmayan iş arkadaşları tarafından destek gördüğünde umut ışığına tutunan Sandra, hayır cevabı aldığında ise yaşadığı bu zorlu deneyimde kendini bir dilenci gibi hissettiğini, bir hiç olduğunu ve insanların huzurunu kaçırdığını düşünerek haftasonunu sinir krizleri ve gözyaşları içinde geçiriyor. Onun yüzünü güldürecek şey ise, paradan önce bu hayatta ve savaşta birbirlerine muhtaç olduklarını ve bunun kendi seçimleri olduğunu fark etmesiyle gerçekleşiyor.

Sosyal gerçekçiliğin başarıyla yansıtıldığı film, Sydney Film Festivali’nde büyük ödülü elde etti. Hikâye yapısıyla 12 Angry Men (1957) filmini çağrıştıran film, aynı zamanda Oscar ödüllü oyuncu Marion Cotillard’ın etkileyici performansıyla da öne çıkıyor. Filmekimi 2014 programınıza eklemeyi unutmayın!

Yazar Hakkında

Aslıhan Altuğ

25 Nisan 1991 yılında Adana'da doğdu, lise eğitimini Saint Joseph Fransız Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi'nde İtalyan Dili ve Edebiyatı okumakta olup bir taraftan da IKSV'nin düzenlediği çeşitli festival ve etkinliklerde çalışıyor. Hikaye anlatmanın gücüne inanıyor ve bunu konuda en büyük ilham kaynağının sinema olduğunu düşünüyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.