6 Ekim’de vizyona girecek Blade Runner 2049’ı da yöneten Denis Villeneuve’ün, Frank Herbert’in tüm zamanların en çok satan bilim kurgu romanlarından biri olan Dune serisini yöneteceği haberlerinin ardından senaristin kim olacağı da öğrenildi.


Denis Villeneuve

Arthur C. Clarke‘ın hakkında “Yüzüklerin Efendisi ile kıyaslanabilecek tek şaheser kurgu romandır.” dediği Dune, 1984 yılında David Lynch tarafından sinemaya uyarlanmasının ardından yeniden beyaz perdede can bulacak.

Bu haberin en büyük özelliği, 1984’teki tek filmlik Lynch versiyonundan farklı olarak Villeneuve versiyonunun seri olacak olması.

Denis Villeneuve‘ün iki ay kadar önce yaptığı açıklamada hayatının projesi olduğunu belirttiği ve birden fazla film olacağını açıkladığı Dune serisi ile ilgili bugün paylaşılan habere göre filmin senaryosu da Forrest Gump, The Insider ve The Curious Case of Benjamin Button gibi filmlerin senaristi Eric Roth’a emanet.

Sayfalarda ‘Dune’

Fantastik edebiyat ile bilim kurgunun bir araya geldiği serinin hayran kitlesi de azımsanmayacak kadar geniş bir kitle. Bir bilim kurgu romanından beklenmeyecek ölçüde felsefi bir derinliğe sahip olmasıyla dikkat çeken ve serinin tamamına yayılmış aforizmalar, eserin özenle oluşturulmuş özgün kurgusu ile birleştirildiğinde 3500’e yakın sayfası ile 6 kitaptan oluşan ve bir kült haline gelmiş tek bir eser ortaya çıkıyor.

Seri, İslam terminolojisine ait birçok kavramı ve bakış açısını içinde barındırması ile de dikkat çekiyor;

“Allah’ın emri gelir; Sakın acele etme. Yol gösteren Allah’tır; kimi yolunu şaşırır.”

“Ben de hizmetkarım… Efendim ise Rahman ve Rahim olan Allah. “Biz, onların boyunlarına halkalar geçirdik. O halkalar çenelere kadar dayanmaktadır. Bu yüzde kafaları yukarı kalkıktır. Önlerinde bir set ve arkalarında bir set çektik de onları kapattık, artık göremezler…” Eski Fremen dininde böyle yazılıydı.”


Sting

Beyaz Perdede ‘Dune’:

Dune 1965 Frank Herbert‘ın romanından, 1984 yılında David Lynch tarafından sinemaya uyarlandı. Filmin başrollerini ise Kyle MacLachlan, Sting, Jose Ferrer, Virginia Madsen, Linda Hunt, Patrick Stewart, Max von Sydow, Sean Young ve Jürgen Prochnow paylaştı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.