‘’The Elephant Man’’, ’’Blue Velvet’’, ‘’Mulholland Drive’’ gibi efsanevi filmlerin yönetmeni David Lynch karantina sürecinde sosyal medyada oldukça aktif. Geçtiğimiz haftalarda Heal The Healers Now adlı sağlık kuruluşuna destek verdiğini açıklayan yönetmen, takipçilerini de bağış yapmaya davet etmiş ve bağışçılar arasından seçeceği birkaç kişi ile çevrim içi olarak karşılıklı kahve içeceğini belirtmişti. Ayrıca Lynch, karşısındaki kişiyi resmedeceğini de dile getirdi.

Lynch, kendi YouTube kanalında takipçileri ile günlük hava durumu bilgisini içeren, yaklaşık 1 dakika uzunluğunda videolar paylaşıyor. Meteoroloji serisi devam eden yönetmen akışa biraz farklılık kattı ve geçtiğimiz günlerde bir kısa filmi de izleyicileriyle paylaştı. Pozar adlı animasyon film yönetmenin ‘’David Lynch Theater’’ isimli YouTube kanalında izleyicinin erişimine açık.

Yönetmenin YouTube kanalında erişime açılan 2015 yapımı ‘’Pozar’’ filmi daha önce beyaz perdede gösterime girmişti ancak çevrim içi olarak yayımlanmamıştı. David Lynch’in yazdığı, yönettiği ve yarattığı animasyon filmin müziklerini besteleyen isim ise Marek Zebrowski. Lynch ve Zebrowski daha önce 2006 yapımı ‘’Inland Empire’’ filminde birlikte çalışmıştı. Ayrıca ikili 2007 yılında “Polish Night Music” isimli müzik albümü için de iş birliği yapmıştı.

Yönetmen, filmin gösterime girdiği 2015 yılında Pozar hakkında ‘’Deneyimizin amacı hakkında hiçbir şey söylemeyeceğim. Marek görselleri kendi tarzında yorumladı. Bu sebeple filmin kesinlikle başarılı bir deney olduğunu söyleyebilirim.’’ açıklamasında bulunmuştu. Marek Zebrowski ise Pozar’ı belli anlamda melankolik bulduğunu ayrıca çok şiirsel bir film olduğunu düşündüğünü dile getirmişti.

David Lynch’in bir diğer kısa filmi olan 2017 yapımı ’’What Did Jack Do?’’ geçtiğimiz Ocak ayında Netflix aracılığıyla çevrim içi gösterime sunulmuştu ancak yönetmenin ücretsiz erişime sunduğu ilk film Pozar oldu.

Los Angeles’taki evinde kendini karantinaya alan Lynch atölyesinde fazlasıyla zaman geçirdiğini dile getiriyor. Ayrıca yönetmen, dünyanın dört bir yanındaki insanların karantinadan çok daha nazik ve anlayışlı olarak çıkacağını umut ediyor.

Filmi buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Seda Başpınar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.