Ünlü yönetmen David Lynch, film çekmeyi bıraktığını açıklayarak 2006’daki “Inland Empire” filminin yaptığı son film olacağına söz verdi.

Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive), Kayıp Otoban (The Lost Highway) ve Eraserhead gibi önemli filmlerin yönetmeni David Lynch‘ten hayranlarını üzecek bir haber geldi. 1990-1991 arası yayınlanan fenomen TV dizisi İkiz Tepeler (Twin Peaks)‘in bu ay TV ekranlarına geri dönmesini beklerken, Lynch film dünyasına geri dönmeyeceğini açıkça belirtti.

2006 yılındaki “Inland Empire”dan bu yana sinema filmi yapmayan Lynch, Avustralya’nın Sydney Morning Herald gazetesine yaptığı açıklamada bunun film kariyerindeki son yapım olduğunu beyan etti.

David Lynch gazeteye yaptığı açıklamada “İşler çok değişti” dedi ve “Harika filmler olduğu halde gişede iyi iş çıkaramayan çok fazla film var ve gişede iyi iş çıkaran filmler, yapmak istediğim türden şeyler değil” diye ekledi.

Son uzun metraj filmini yapıp yapmadığıyla ilgili soru işaretlerini de boş bırakmayan yönetmen soru karşısında kısa bir süre durakladıktan sonra doğruladı: “Evet”.

Lynch, 1977’de çektiği “Eraserhead” adlı ilk filminin 40. yıl dönümünden sonra film yapmayacağı konusunda ısrarını dile getirdi. Lynch’in bu açıklamasından sonra, yönetmeni daha çok TV ekranlarında görüp göremeyeceğimiz ise merak konusu.

David Lynch’in eserleri arasında “Blue Velvet,” “Wild at Heart,” “Mulholland Drive,” ve “Lost Highway” gibi kült filmler bulunuyor. Amerika’nın ABC kanalında 1990-1991 yıllarında yayınlanan “Twin Peaks” dizisinin ardından “Twin Peaks: Fire Walk With Me” adında bir film de çeken yönetmenin 18 bölümlük yeni “Twin Peaks” dizisi ise ABD’nin Showtime kanalında 21 Mayıs’ta ilk iki bölümüyle yayınlanmaya başlayacak.

Kanalın internetteki yayın akışı servisleri olan Showtime Anytime ve Showtime Demand’a girişi olan izleyiciler üçüncü ve dördüncü bölümü hemen izleyebilecek. Diğerleri ie ikinci haftayı beklemek zornda kalacak. 28 Mayıs tarihinde “Twin Peaks”in üçüncü ve dördüncü bölümlerinin birlikte yayınlanacağı, sonraki haftalarda da tek bölümler halinde dizinin yayınlanmaya devam edeceği öğrenildi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.