Dünya’da ve Türkiye’de pek çok sinemacı, festival komitesi, sinema salonu, yapımcı çeşitli önemler almaya başladı. Hastalığın yayılımını önlemek için Hindistan, Polonya, Çin, İtalya gibi ülkeler gösterimlerin tamamını durdurup salonları kapatırken; seyircilerin sinemaya gitmekten çekinmesi gişe rakamlarında büyük bir düşüşe sebep oldu. Bu durum sebebiyle seyirciyle buluşması beklenen pek çok yapım vizyon tarihini ertelemek zorunda kaldı. Yapılan uyarılar da göz önüne alındığında çok fazla insanın bir arada bulunduğu film festivalleri, atölyeler, söyleşiler, workshoplar da tedbir olarak ertelendi veya iptal edildi. Tüm dünyada prodüksiyonu devam eden filmler salgın sebebiyle çekimlerine ara verdi.

39. İstanbul Film Festivali

Bu sene 10 – 21 Nisan tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan 39. İstanbul Film Festivali ekibi, festivali ileri bir tarihe aldıklarını duyurdu.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin en önemli festivallerinden olan her sene Dünya sinemasından pek çok filmi sinemaseverlerle buluşturan festivalin bu yıl 10-21 Nisan tarihleri arasında düzenlenmesi planlanıyordu. Festivalinin programının ise 17 Mart’ta açıklanacağı duyurulmuştu. Ancak, sinema dünyasını derinden etkileyen Corona salgını, İstanbul Film Festivali’ni de etkiledi. 39. İstanbul Film Festivali, Corona virüsü salgınına bağlı kaygılar sebebiyle yıl içinde başka bir tarihe ertelendi. İstanbul Film Festivali yönetimi tarafından paylaşılan açıklamada, festivalin yıl içinde ileri bir tarihe ertelediklerini, bu tarihin ise önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını belirttiler. Köprüde Buluşmalar’a katılan proje ve filmlerin uluslararası sunumları ise internet üzerinden online olarak 14-17 tarihleri arasında yapılacak.

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgını sebebiyle ertelendi.

Bu yıl yolculuğuna 16 Mart’ta İstanbul başlaması beklenen  18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, salgın sebebiyle ertelendi. Festival ekibinin yaptığı açıklamada;

16 Mart’ta İstanbul’da başlayacağını duyurduğumuz 18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak tanımladığı korona virüsün yayılması kontrol altına alındığında sizlerle olacak. O tarihe kadar online festival etkinliklerinde buluşmak üzere…

16 Mart’ta İstanbul’da başlaması planlanan festivalin, İstanbul’un ardından 4 – 5 Nisan’da Bodrum’da, 11 – 12 Nisan’da Antalya’da, 18 – 19 Nisan’da Mersin’de, 25 – 26 Nisan’da Yalova’da, 2 – 3 Mayıs’ta Adana’da ve 9 – 10 Mayıs’ta Diyarbakır’da izleyiciyle buluşacağı duyurulmuştu.

16. Akbank Kısa Film Festivali

Akbank Sanat’ta yaptığı açıklamayla Mart ayı içerisinde düzenlenmesi planlanan tüm etkinliklerin Corona virüsü salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmesine kadar verildiğini duyurdu. Bu karar kapsamında 16. Akbank Kısa Film Festivali’nin film gösterimleri de ertelendi. 16. Akbank Kısa Film Festivali’nin yarışmalı bölümleri ise, jüri üyelerinin değerlendirilmeleri sonucunda gerçekleştirilecek. Ödül kazanan sanatçılar önümüzdeki günlerde açıklanacak ve ödüller sahiplerine ulaştırılacak.

Koronavirüs korunma tedbirleri kapsamında Akbank Sanat bünyesinde Mart ayı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan konser, söyleşi, seminer, atölye çalışmaları, dans dersleri, film ve tiyatro gösterimleri ileri bir tarihe alınmıştır. Biletli etkinliklerimizin iade işlemlerini Biletix üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 16. Akbank Kısa film Festivali’nin halka açık tüm gösterimleri ve etkinlikleri ileri bir tarihe ertelenmiştir. 16. Akbank Kısa Film Festivali’nin yarışmalı bölümleri ise, jüri üyelerinin değerlendirilmeleri sonucunda gerçekleştirilecektir. Ödül kazanan sanatçılar önümüzdeki günlerde açıklanacak ve ödüller sahiplerine ulaştırılacaktır.

Dünyada ise 2020 Tribeca Film Festivali, CinemaCon 2020 ve WonderCon, 2020 SXSW Film Festivali, 22. Selanik Belgesel Festivali, MipTV, Canneseries ve Series Mania ertelenen ya da iptal edilen etkinlikler arasında.

Cannes Film Festivali‘nin de ertelenebileceği konuşuluyor. Festivali sözcüsü getirilen yasakların festivali etkilemeyeceğini ve resmi seçkinin planlandığı gibi 16 Nisan’da duyurulacağını açıklamıştı. Ancak birkaç gün sonra Cannes Film Festivali Başkanı Pierre Lescure’den gelen açıklama, festivalin ertelenmesinin gündemde olduğunu işaret etti. Lescure, Nisan ayı başına kadar salgının etkisini yitirmeye başlayacağını ümit ettiklerini, ancak durumun daha kötü bir hâl alması durumunda festivali iptal etmekten başka şansları kalmayacağını söyledi.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.